Suzuki ide vo veľkom do elektromobility

Storočnica, ktorú oslávila japonská automobilka Suzuki v marci 2020, priniesla zmenu kurzu smerom k väčšiemu dôrazu na elektromobilitu. Zároveň sa tým prehĺbi spolupráca s Toyotou na elektrifikovaných vozidlách, ktorej výsledkom bol doteraz plug-in hybrid Suzuki Across PHEV, postavený na podvozkovej platforme Toyoty RAV4 Prime.

Pozrite siSuzuki Ignis Hybrid – Japonec so slušnou spotrebou, ktorý je stvorený do mesta

Po odchode 91-ročného predsedu Osamu Suzuki do dôchodku, prevzal vedenie spoločnosti jeho syn Toshihiro Suzuki, ktorý je už prezidentom a výkonným riaditeľom. Pod novým šéfom ohlásila automobilka výrazné zmeny smerovania a nový strednodobý plán na obdobie apríl 2021 až marec 2026.

ZDROJ | Suzuki

V rámci tohto plánu nasmeruje masívne investície do výskumu a vývoja. Počas piatich rokov pôjde až o 1 bilión jenov (200 miliárd ročne), čo je v prepočte 7,71 miliárd EUR (1,54 mld. EUR ročne). Väčšina z tejto sumy pripadne podľa agentúry Reuters na elektrifikáciu.

Vysoké náklady na elektrifikačné technológie sú pre menšiu automobilku veľkou záťažou, preto na elektrifikovaných vozidlách plánuje prehĺbenie spolupráce s Toyotou.

ZDROJ | Suzuki

Už pri začiatku spolupráce pred dvoma rokmi deklarovali obe spoločnosti úmysel spojiť silné stránky Toyoty v oblasti elektromobility so skúsenosťami Suzuki na poli menších kompaktných áut. Už vtedy spoločnosti uvažovali o spoločnej výrobe elektrických vozidiel.

Pozrite siSuzuki Waku SPO – plug-in hybrid chce zaujať retro dizajnom

V prípade Suzuki môže byť jedným z hlavných trhov pre elektrifikáciu India. V Indii prevezme automobilka iniciatívu pri podpore elektromobility, ktorá má v krajine zelenú vzhľadom na ekologickú situáciu vo veľkých mestách. Zároveň si tak zachová viac ako 50-percentný trhový podiel v segmente osobných automobilov v druhej najľudnatejšej krajine sveta.

ZdrojINSIDEEVs

Komentáre k článku