Surrey NanoSystems VANTABLACK: A čierna sa stáva ešte černejšou

Materiál s názvom Vantablack je zatiaľ najrevolučnejší vo svojej kategórii. Okrem jeho schopnosti pohltiť väčšinu okolitého žiarenia, patrí medzi najľahšie materiály a má vysokú tepelnú vodivosť. Tento čierno-čierny zázrak má potenciál najmä v oblasti astronómie a v armáde.

vantablack_ukážka

„Vantablack je významný prelom v britskom priemysle týkajúci sa vývoju a aplikácie nanotechnológii v optických prístrojoch. Napríklad pohltením rozptýleného svetla v okolí zlepšuje schopnosť teleskopických zariadení vidieť  aj najmenej výrazné hviezdy.“ Povedal Ben Jensen, šéf technologického oddelenia Surrey Nanosystems. Vlákna, z ktorých je nový materiál „utkaný“ sú vraj 10 000 krát jemnejšie ako jeden prameň vlasov.

Vývoj materiálu bol oficiálne ukončený už v decembri roku 2013. Toto tajomstvo sa však na svetlo sveta dostalo až v tomto roku. Po dvoch rokoch výskumu a vývoja bol takisto prezentovaný aj na Farnborough International Air Show – týždenného veľtrhu leteckej a inej vzdušnej techniky. Surrey NanoSystems’ v poslednom období už takisto pracujú aj na aplikácii tohto materiálu nielen pre prvých zákazníkov v rámci veľkej Británie, ale i na medzinárodnej úrovni. Mal by nahradiť doteraz používaný polyuretanový povrch Aeroglaze Z306. Ak sa Vantablack osvedčí, zdá sa, že na nočnej oblohe uvidíme miesto lietadiel veľké nič. Alebo takmer nič?

Foto: THE GUARDIAN

Komentáre k článku