Sú tu tetované senzory. Pre naše dobro?

Pokušenie zrealizovať všeobecný monitoring celej populácie, alebo hoci len vybraných skupín v štýle „Minority *Report“ je enormné. Nemusíme pritom skončiť len pri čipovaní nastreleným RFID čipom v sklenenej mikrokapsuli. Zatiaľ sa direktíva vzťahuje len na zvieratá – napríklad na Slovensku je čipovanie povinné pre všetky psy, mačky a fretky. V prípade zatúlaného miláčika je elektronická identifikácia výborná vec, ale každá minca má dve strany.

Už roky sú známe snahy určitých záujmových loby presadiť čipovanie aj u ľudí – samozrejme „pre všeobecné blaho“. Ak to nejde celoplošne, tak aspoň v určitých vybraných skupinách, ktoré sa nemôžu účinne brániť. Experimentovalo sa s väzňami, hospitalizovanými pacientami, alebo s príslušníkmi policajných zborov. Podkožný RFID čip nahrádza v takýchto prípadoch identifikačnú kartu a snímať ho je možné aj na vzdialenosť niekoľkých metrov. Takto je možné nielen zabezpečiť vstup do určitých priestorov pred nepovolanými osobami, ale aj účinne monitorovať pohyb a napríklad nákupné návyky konkrétnych ľudí. Dopad na reklamný a bezpečnostný biznis by bol enormný, rovnako ako možnosť zneužitia.

RFID

RFID čip (vľavo) je predsa len o čosi väčší ako zrnko ryže. Foto: Wikipedia

No nemusí to skončiť len pri RFID čipoch, ktorých aplikácia je síce jednoduchá, no nie celkom bezbolestná. Ak vám ktosi nastrelí pod kožu zrnko ryže, môže to byť skoro rovnako príjemné, ako keby vás zasiahol brok zo vzduchovky. Technológovia sa však len tak ľahko nevzdávajú. Objavili sa už nalepovacie RFID čipy, ktoré sa umiestňujú na povrch kože a ich aplikácia je úplne bezbolestná. Ich životnosť je síce obmedzená, ale mohli by spoľahlivo nahradiť napríklad náramky používané v all-inclusive hoteloch, alebo vo wellness centrách. Senzor sa nalepí na zadnú stranu „tetovačky“ a obrázok sa následne prilepí na kožu, kde zostane supertenký čip maskovaný tetovaním.

Ďalším stupienkom na nenápadnej špirále smerujúcej k elektronickému značkovaniu ľudí sú čipy nanášané priamo na kožu. Výskumná skupina Rogers z University of Illinois v Urbana-Champaign vyvinula špeciálny postup umožňujúci nanášať elektronické senzory priamo na kožu, informoval server GIZMODO. Nanášanie senzorov prebieha podobným spôsobom ako nastriekanie tekutého obväzu v spreji a na koži by mali vydržať zhruba dva týždne.

elektronicke tetovanie

Elektronický senzor nanesený na koži. Foto: GIZMODO

V zásade nič nebráni vložiť tenkú spleť vodičov a elektroniky aj trochu hlbšie pod kožu, čím by bol senzor chránený pred pôsobením oteru a ďalších mechanických aj chemických vplyvov. Dostali by sme sa tak fakticky ku skutočnému tetovaniu, no sotva by už išlo o takú jednoduchú a bezbolestnú aplikáciu.

Vedci síce v súvislosti s kožnými senzormi hovoria najmä o medicínskom využití, kde takéto senzory môžu pomôcť pri jednoduchom monitoringu základných telesných funkcií (tlak krvi, teplota, vlhkosť a el. odpor kože, pulz a pod.), ale vieme dobre, že čert nikdy nespí. A kam nemôže čert (poslať ženu), tam poslúžia monitorovacie čipy.

Tlak na podobné aplikácie pozvoľne rastie, dokazuje to zvýšená frekvencia riešení na báze obliekateľnej, „kožnej“, či implantovateľnej elektroniky a príslušenstva. O epidermálnej elektronike zrejme ešte budeme veľa počuť.

Tip: Batérie zinok-vzduch môžu odštartovať éru kyborgov

Nič proti pokroku, ale väčšina ľudí schopných samostatného uvažovania by dala prednosť slobodnému rozhodovaniu o tom, čo je pre nich a pre ich rodiny najlepšie. Aby sme nedospeli do podobnej situácie, keď vlády previazané s lobistickými skupinami za vírenia mediálnych bubnov nakúpia milióny dávok vakcín proti ľubovoľnej viróze a keď zistia, že kampaň nezaberá, nájdu spôsoby ako dať veci do pohybu direktívnym spôsobom.

V prípade bionických doplnkov nosených na koži, pod kožou, či dokonca hlboko v tele, treba starostlivo zvažovať „pre“ a „proti“. Endoprotézy, či kardiostimulátory, ktoré môžu výrazne predĺžiť, skvalitniť, alebo dokonca zachrániť život pacientov sú totiž trochu inou kategóriou ako nejaký senzor, ktorý je iba ekvivalentom magnetického, alebo RFID náramku. Tým, že sa nedá odložiť, alebo vypnúť, otvára cestu k neúnosnému riziku obmedzovania osobnej slobody. S nadšením preto buďme v tomto prípade opatrní. Viac informácií o epidermálnej elektronike nájdete v tomto PDF dokumente.

Komentáre k článku