Stanú sa 3D tlačiarne budúcnosťou stavebníctva?

ZDROJ | Icon

Ak necháme bokom stavbu egyptských a ďalších starovekých pyramíd a niektorých impozantných dávnovekých stavieb z megalitov, história stavebníctva je pokračujúcim sledom pokrokových zmien.

Domy pre chudobných?

Nové technológie a materiály prinášajú znižovanie nákladov a času potrebného na budovanie domov. Stavebné postupy však zostali od polovice 20. storočia relatívne nezmenené, akoby sa na skutočnú revolúciu ešte len čakalo.

ZDROJ | Apis Cor

Mohla by sa ňou stať 3D tlač, pri ktorej nebudú vyrábané len jednotlivé stavebné diely, ale rovno celé budovy. Prvé lastovičky sa už objavili v Rusku a v Číne a v danej oblasti sa výrazne angažuje aj americký startup Icon z texaského Austinu.

Pozrite siVlastný dom si môžete postaviť aj za 24 hodín! Stačí 3D tlačiareň

S využitím 3D tlače na báze regolitu sa uvažuje aj pri budovaní základní na Mesiaci, alebo na Marse.

Spoločnosť Icon sa už istú dobu zaoberá vývojom 3D tlače domov a teraz chce v praxi ukázať, že takáto technológia môže sprístupniť bývanie aj nemajetným ľuďom. V spolupráci s neziskovou organizáciou New Story chce začať budovať domy v rozvojových krajinách.

ZDROJ | Icon

Prvou krajinou by sa mal stať Salvador, kde firma otestuje životnosť 3D domov v reálnych podmienkach užívania.

https://www.youtube.com/watch?v=xktwDfasPGQ

Už pred časom sme vás informovali o ruskej firme Apis Cor, schopnej za 24 hodín vytlačiť celý dom. Celá stavba je vytlačená zo špeciálnej zmesi betónu, okná, dvere, nábytok a povrchové nátery a krytiny sa dodajú samostatne neskôr. Dom z 3D tlačiarne od Apis Cor má plochu 38 m2 a nadobúdacie náklady na úrovni 10 000 amerických dolárov.

Pozrite siMinibus z 3D tlačiarne vás odvezie sám

V dome s obytnou plochou necelých 40 m2 by ste asi bývať nechceli, ale ruská firma zvládne aj väčšie stavby, až do 132 m2. Tlačiareň, ktorú používa Apis Cor má rozmery len 1,5 x 4 metre, ale vie tlačiť objekty do veľkosti 3,3 x 8,5 m. Zároveň stojí na otočnej platforme, takže dom môže mať priemer až 16 metrov.

Nová ikona stavebníctva

Firma Icon sľubuje ešte vyššie stavebné výkony za nižšie ceny, ako Apis Cor. Sľubuje, že dom s rozlohou 60 m2 dokáže vytlačiť z betónovej zmesi dokonca za 12-24 hodín. Náklady by pritom mali dosahovať len 4 000 dolárov.

ZDROJ | Icon

Cieľom New Story je v spolupráci s Icon vytlačiť počas nasledujúcich 18 mesiacoch komunitu domovov v Salvádore, pričom každý z nich by mal mať rozlohu približne 600-800 štvorcových stôp (55 až 74 m2). Realizácia by nemala presiahnuť 24 hodín a náklady na hrubú stavbu spomenutých 4 000 dolárov.

Pozrite siDom z 3D tlačiarne postavíme za jediný deň

Pri testoch použila spoločnosť Icon 3D tlačiareň Vulcan I. Vytlačenie domu zabralo síce „až“ 48 hodín, ale tlačiareň bežala na štvrtinový výkon. V súčasnosti pracuje na zariadení Vulcan II, ktoré by malo byť schopné vytlačiť štandardný dom do 24 hodín.

https://www.youtube.com/watch?v=SvM7jFZGAec

Okrem rozvojových krajín chce od roku 2019 Icon stavať domy z 3D tlačiarne aj v USA. V tomto prípade pôjde zrejme o inú cenovú kategóriu, ale aj o podstatne väčšiu výmeru obytnej plochy.

Na Zemi aj vo vesmíre

Icon zároveň pracuje aj na využiteľnosti technológie 3D tlače pri stavbe vesmírnych objektov.

3D tlač využívajúca miestne horniny (regolit) s minimálnymi prímesami má značné výhody oproti objektom budovaným z dovezených dielov. Každý kilogram materiálu dopravovaný do vesmíru zo Zeme stojí totiž veľké peniaze.

ZDROJ | Icon

Z rovnakého dôvodu sa v kozmonautike uvažuje s využitím 3D tlače (z kovu, aj z plastov) aj pri výrobe náhradných dielov. 3D tlačiareň už testovali kozmonauti na ISS.

ZDROJ | Yale Scientific Magazine

Výhodou bude, že postačí viezť so sebou len nutnú zásobu tlačového materiálu, ktorý sa stane ľubovoľným základom pre tlač konkrétnej súčiastky podľa potreby. Nebude nutné skladovať (a hlavne voziť) celú šírku sortimentu náhradných dielov.

Zdá sa, že špeciálne malé, aj veľké 3D tlačiarne budú patriť pri osídľovaní planét k základnej výbave, ale rovnako užitočné môžu byť aj na Zemi. Nielen v stavebníctve.

ZdrojIcon

Komentáre k článku