Študentské eko vozidlá odštartovali v Bratislave

Včera, 23. júna, sa konal symbolický štart úsporných vozidiel, ktoré zostrojili šikovní slovenskí študenti. Vozidlá sa už 30. júna v Londýne zúčastnia 31. ročníka európskych pretekov.

Shell študentské vozidlá8
ZDROJ | Shell

Na symbolickom štarte, ktorý sa konal na Župnom námestí, sme nechýbali ani my a fotky z akcie si môžete pozrieť nižšie v galérii.

Pozrite siŠtudenti z Košíc vymysleli unikátnu smart stoličku Sensor Chair

Do podujatia sa zapojili študenti zo štyroch slovenských škôl – bratislavskej STU, košickej TUKE, s vozidlom prekvapili aj nováčikovia zo strednej školy v Tvrdošíne a nechýbali ani už skúsení pretekári zo strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave.

Poslední menovaní si už so svojim tichým elektro-vozidlom vyskúšali atmosféru pretekov na trati Le Mans v rámci prípravnej súťaže Shell Eco-marathon Challenger.

Shell študentské vozidlá1

Veľkých pretekov v Londýne sa tento rok zúčastní až 199 študentských tímov z 29 európskych krajín. Súťaž motivuje budúcu generáciu inžinierov k neustálemu znižovaniu energetickej náročnosti vozidiel. Hodnotí sa prejdená vzdialenosť na liter paliva alebo kilowatthodinu.

Študenti bratislavskej STU nie sú žiadni nováčikovia. Hlavnej časti súťaže sa zúčastnia už po štvrtý krát. Na dizajne vozidla spolupracovali s Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity.

Shell študentské vozidlá6
ZDROJ | Shell

Asi najdôležitejším faktorom úspornosti vozidla je nízka hmotnosť, ktorá nepresahuje 50 kilogramov, pričom samotná karoséria vyrobená z karbónu váži len necelých 15 kilogramov.

Ďalším dôležitým prvkom je dizajn, vďaka ktorému vozidlo dosahuje minimálny odpor vzduchu a motor s malým objemom a nízkym výkonom.

IMG_4536 (2)
ZDROJ | Shell

Košický tím stavia tohtoročný úspech na benzínovom vozidle z minulých rokov. Vozidlo však v roku 2016 prešlo modernizáciou interiéru, exteriéru a pohonu.

DSC_0138
ZDROJ | Shell

Pri návrhu vrchného krytu brali študenti do úvahy možnosti materiálu z ktorého je vyrobený, a zároveň optimalizovali aerodynamiku pre dosiahnutie čo možno najlepších aerodynamických vlastností pri čo najnižšej hmotnosti a zachovaní potrebného výhľadu pre vodiča.

Shell študentské vozidlá7
ZDROJ | Shell

Stredná škola z Tvrdošína musela svoje úsporné vozidlo postaviť od základov. Dizajn vozidla s benzínovým pohonom navrhli študenti sami tak, aby bol čo najjednoduchší na výrobu a spĺňal aerodynamický tvar. Karoséria vznikla v modelovacom programe a podľa nej vyhotovili formu z polystyrénu.

Shell študentské vozidlá5
ZDROJ | Shell

Celkové konštrukčné riešenie vozidla je zamerané predovšetkým na znižovanie hmotnosti. To študenti dosiahli výrobou odľahčeného rámu z duralu, laminátovej karosérie, úsporným motorom, použitím kolies s nízkou trakciou, odľahčenou sedačkou a aerodynamickým tvarom vozidla.

Stredoškolskí študenti z Trnavy síce do Londýna nepocestujú, ale zato dosiahli skvelý výsledok v súťaži Shell Eco-marathon Le Mans – Challenger event, kde v kategórii elektromobilov úspešne konkurovali tímom z celej Európy.

140520162341
ZDROJ | Shell

Pohon elektromobilu zabezpečuje  trojfázový elektromotor napájaný 36 voltovým jednosmerným napätím z Lithium-ionového akumulátora, výkon motora je 250 W a maximálna rýchlosť vozidla 30 km/hod s dojazdom približne 50 kilometrov.

Make the Future London je festival inovatívnych myšlienok, ktorý spája súčasných a budúcich novátorov spolu so širokou verejnosťou zaujímajúcou sa o energetické otázky.

Rozvíja diskusiu o udržateľných riešeniach narastajúceho globálneho dopytu po energiách. Ide o štvordňové podujatie, ktoré sa uskutoční 30.júna – 3.júla 2016 v areáli Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne.

Shell študentské vozidlá2

Festival technologického pokroku by sa nezaobišiel bez využitia tých najmodernejších materiálov. Napríklad úsporné auto zo Singapuru vzniklo kompletne tlačou na 3D tlačiarni.

Francúzsky tím bude pretekať s „hodvábnym“ vozidlom, ktorého telo je ľahké ako červený melón a britský tím postavil auto z dreva, ktoré sa dá jednoducho zložiť a prenášať.

Symbolický štart v Bratislave ukázal šikovnosť našich študentov zostrojiť idúce úsporné auto. Slovenským súťažiacim budeme rozhodne držať na veľkých pretekoch v Londýne palce.

https://www.youtube.com/watch?v=50lsSmiAFZ0

Komentáre k článku