Študentka z MIT vyvinula nálepku, ktorá môže predísť sexuálnemu útoku

ZDROJ | MIT

Každých 98 sekúnd je v USA sexuálne zneužitá osoba. Každých 16 hodín je v USA žena usmrtená jej partnerom alebo ex-partnerom. Tomuto chce zabrániť študentka z MIT s nálepkou, ktorá sa dá pripevniť na akýkoľvek kus oblečenia.

https://youtu.be/RgU_evcSPrs

Nálepka má pasívny a aktívny mód. Aktívny mód aktivuje bezpečnostný mechanizmus automaticky a je určený pre ľudí, ktorý sa nemôžu brániť z dôvodu bezvedomia, postihnutia alebo zranenia. Pasívny mód umožňuje aktivovať bezpečnostný mechanizmus manuálne.

Pozrite siNa MIT vytvorili unikátnu mobilnú foto aplikáciu

V prípade že nálepka deteguje násilné strhnutie oblečenia, odošle signál do telefónu. Používateľ má tridsať sekúnd na zrušenie odoslania signálu. Ak používateľ nezareaguje, spustí sa hlasný alarm a telefón odošle piatim vybraným používateľom správu o polohe používateľa s informáciou, že sa nachádza v nebezpečenstve.

ZDROJ | MIT

Dizajn bol vytvorený na základe spolupráce s obeťami sexuálnych útokov. Do tvorby sa zapojilo dokopy 425 účastníkov, ktorí overili použiteľnosť systému v reálnom svete.

Pozrite siVedci z IBM a Sony uložili na kazetu 330 TB dát

Manisha Mohan, ktorá nálepku vytvorila, pochádza z Indie, kde je situácia sexuálneho obťažovania vážna. Študentky v campusoch v Indii sa v prvom ročníku štúdia nesmú pohybovať po vonku vo večerných hodinách z dôvodu bezpečnosti. Manisha chce dosiahnuť, aby sa už ženy nemuseli báť chodiť kedykoľvek, kamkoľvek a získali slobodu a pocit bezpečia.

ZDROJ | MIT

ZdrojMIT

Komentáre k článku