Striebrom proti Wi-Fi signálu

Elektromagnetická paranoja je rovnako „dobrá“ úchylka ako každá iná. A tak ako z každej inej, aj z tejto sa snaží kdekto vyťažiť. Spomínate si na „odrušovacie nálepky“ na mobily, ktoré mali eliminovať vyžarovanie v pásme GSM, alebo UMTS? Neskôr sa objavili aj nálepky na monitory. Odtiaľ už nie sme ďaleko od „majstrov“, čo „dokážu“ vynálezom zo strapatého medeného kábla odrušiť tektonické poruchy Zeme a s amuletom z medených pilín zaliatych v epoxide aj zázraky. Minimálne z niektorých dôverčivejších jedincov vedia vytiahnuť časť zarobených peňazí.

Anti Wi-Fi

Takýto „orgonitový odrušovač“ prilepíte na zadný kryt mobilu a ste … o pár eur ľahší

S Wi-Fi, najmä v pásme 2,4 GHz, je to ale trochu inak. Nebudem sa momentálne zamýšľať nad vplyvom elektromagnetického smogu na zdravý spánok, či život ako taký – poznamenám len, že hygiena je vždy fajn vec. Ale Wi-Fi routre a iné zariadenia už pomaly začínajú doplácať na svoju popularitu. Život bez káblov je síce pohodlnejší, ale ak bývate v paneláku, kde polovica domácností frčí cez WLAN a do toho smaží nepovoleným výkonom ešte zopár ISP v pásme 2,4 GHz, o „zábavu“ máte možno postarané. Odhliadnuc od znižovania rýchlosti vplyvom zarušenia pri použití pásma 2,4 GHz (používa ho staršia technológia 802.11b, novšia 802.11g, ale voliteľne aj nová 802.11n), je tu aj reálne nebezpečenstvo, že do nedostatočne ošetrenej siete sa vám nabúra niekto technicky podkutý z okolia.

V lepšom prípade bude len zdieľať zadarmo vašu konektivitu, v horšom môže napáchať škody vo vašich počítačoch. Samozrejme do istej miery problém zahltenia riešia napr. inteligentné smerové antény a technológie operujúce v pásme 5 GHz (okrem 802.11n aj 802.11a a pripravovaná 802.11ac), ale možnosť zneužitia neoprávneným prístupom existuje naďalej. Odtienenie Wi-Fi má preto vcelku racionálne pozadie. Jednou z ciest by mohol byť nápad francúzskych vedcov z Polytechnického inštitútu v Grenoble. Tí v spolupráci s Centre Technique du Papier vyvinuli špeciálnu, striebornou štruktúrou v tvare vločiek pokovenú tapetu, ktorá dokáže selektívne blokovať určité frekvenčné pásma. Zablokuje tak Wi-Fi, ale prepustí signál mobilných sietí. V prípade potreby je však možné vyrobiť aj tapetu, ktorá sa stane bariérou pre mobily. Cena za meter štvorcový by sa mala údajne pohybovať na úrovni „strednej triedy“ bežných tapiet a komerčne dostupnou bude od roku 2013, informoval server DVICE.

Anti Wi-Fi

Strieborná tieniaca tapeta vraj nebude príliš drahá

Autori projektu uvádzajú dve roviny úžitky „strieborných tapiet“. Tým, že sa zamedzí úniku signálu z bytu, alebo domu do vonkajšieho prostredia, zníži sa riziko zneužitia WLAN cudzou osobou. Druhým benefitom je odtienenie elektromagnetického žiarenia (a rušenia) v danom pásme, prichádzajúceho z exteriéru. Teoreticky to môže zvýšiť výkonnosť domácej, alebo firemnej WLAN. No a na svoje si prídu aj hypersenzibilní jedinci, ktorí sa môžu tešiť, že keď večer všetko povypínajú, budú môcť spať ako v bavlnke. Tak ich hádam nebudeme rušiť poznámkami o Faradayovej klietke, nie? Lebo ak áno, ostáva pripomenúť, že elektromagnetické vlny sa do miestností nedostávajú len cez steny, ale aj stropom, podlahou (pri poschodových budovách) a hlavne oknami. Ibaže by sme vytapetovali aj tie. Ani to vraj nebude problém, vedci totiž pripravujú transparentnú kovovú fóliu, ktorá sa bude lepiť na okná. Nuž, potom by to azda mohlo fungovať. Rentabilitu investície si však musí zvážiť každý sám.

Foto: Dvice

Komentáre k článku