Stratili ste smartfón? Google vám ho pomôže nájsť pomocou ostatných Androidov

ZDROJ | ios.gadgethacks.com

Stratiť svoj mobilný telefón patrí medzi tie najhoršie veci, čo sa vám v modernom svete plnom technológií môžu stať. Myslí na to aj spoločnosť Google, ktorá prináša aktualizáciu aplikácie Nájdi moje zariadenie.

„Psie žrádlo“

Ešte predtým, ako sa aplikácia dostane na verejnosť, vo firme prebieha jej interné testovanie. To nesie názov Psie žrádlo (z anglického slova dogfooding) a ide o proces, kedy si firma interne testuje nejaké aplikácie alebo služby.

Tento týždeň prebiehalo testovanie aplikácie Nájdi moje zariadenie. Keďže ide o predčasné vydanie, nie všetky funkcie sa môžu dostať aj do finálnej verzie. Od júna je jasné, že Google pracuje na niečom čo nazýva „sieť Nájdi moje zariadenie“, ktoré slúži na lokalizáciu strateného zariadenia s operačným systémom Android.

Pozrite siV sieti Find My na Apple zariadeniach objavili bezpečnostnú zraniteľnosť

Na lokalizovanie strateného prístroja sa používajú ostatné Android zariadenia, ktoré anonymne odosielajú jeho polohu. Ide o alternatívu k službe Apple Find My, ktorá funguje na veľmi podobnom princípe.

Tieto doplnky sa objavili v Službách Google Play, keďže ide o predinštalovanú funkciu. Google si zaisťuje, že ju bude mať čo naviac zariadení a tým bude lokalizácia rýchlejšia, ale hlavne presnejšia.

Konkurenčná platforma Find My iPhone

V aplikácii Nájdi moje zariadenie bude môcť používateľ nahlásiť konkrétny smartfón alebo tablet ako stratený. V tomto prípade všetky zariadenia s OS Android, ktoré prejdú okolo tohto strateného zariadenia nahlásia majiteľovi poslednú jeho zaznamenanú polohu. Samozrejme, všetko anonymne.

Všetko bude prebiehať pomocou technológie Bluetooth, takže je potrebné, aby „hľadajúce“ smartfóny mali práve túto funkciu zapnutú. Keď sa to stane, používateľ, ktorý lokalizoval vaše stratené zariadenie, bude upozornený, že pomohol druhému užívateľovi, bez odhalenia identity.

Ak sa používateľ bude nachádzať v blízkosti svojho strateného zariadenia, môže ho pomocou aplikácie Nájdi moje zariadenie prezvoniť.

Zdieľanie zariadenia

Novou funkciou bude aj Zdieľanie zariadenia. To môžu využiť firmy, ktoré nakúpili pre zamestnancov služobné smartfóny. Pomocou aplikácie si môžu pozrieť ich polohu, v prípade straty alebo krádeže.

Pozrite siYoutuber zaslal 3 AirTagy na 3 rôzne miesta. Z Cupertina sa vrátil aj s listom

Táto funkcia sa bude overovať dvoma spôsobmi. Buď cez vygenerovaný QR kód, ktorý obsahuje kryptografický kľúč alebo cez odkaz s obmedzenou platnosťou.

Ochrana údajov o vozidle

Ak používate systém Android Auto, nie sú žiadne citlivé údaje prístupné autu, pretože všetky informácie zostávajú v smartfóne. Novší systém Android Automotive už poháňa celý mediálny systém auta samotný upravený OS Android. Tam sa už doňho prihlasujete svojim Google účtom.

ZDROJ | Google

V prípade krádeže auta, by mali zlodeji prístup k vášmu účtu a citlivým údajom. Pre tento prípad je vyvíjaná podobná funkcia, ako v prípade strateného smartfónu. V aplikácii Nájdi moje zariadenie môžete ohlásiť aj vozidlo s vašim účtom za stratené. Na diaľku budete môcť svoj profil uzamknúť alebo ho rovno z pamäte vozidla vymazať.

Pozrite siAndroid Auto čoskoro oficiálne už aj na Slovensku

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa tejto funkcie reálne dočkáme. Najskôr musí prejsť dôkladným testovaním, kde sa odstránia najmä bezpečnostné chyby.

Zdroj9To5Google

Komentáre k článku