Študenti z Košíc vymysleli unikátnu smart stoličku Sensor Chair

ZDROJ | JA Firma ZEAL

Je potešujúce, že v dnešnej hektickej, počítačovo-smartfónovej dobe sa objavujú mladí ľudia, ktorých láka poznávanie sveta, tvorivá činnosť prospešná pre druhých i realizovanie rôznych snov a nápadov, ktoré sa dospelým zdajú nerealizovateľné alebo nezaujímavé.

Jednu z takýchto skupiniek talentovaných mladých ľudí tvoria študenti Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach.

ZEAL Sensor Chair 01
ZDROJ | JA Firma ZEAL

JA Firma ZEAL je študentská firma, ktorú vedú tretiaci Matej Mikloš, Pavol Rabatin, Róbert Orság, Tadeáš Hrušovský a Dávid Lukáč. Ich tím realizoval projekt inteligentnej stoličky Sensor Chair. Jej unikátnosť spočíva v tom, že má implementované senzory, napomáhajúce správnemu sedeniu na stoličke.

Z piatich senzorov stoličky Sensor Chair sú dva umiestnené v sedacej, dva v bedrovej a jeden v krčnej časti stoličky. Pri správnom umiestňovaní senzorov realizátorom projektu pomáhal aj ortopedický technik Ing. Ľubomír Ihnátek.

Princíp fungovania je jednoduchý. Senzory snímajú tlak, ktorý na stoličku i operadlo s ergonomickým tvarom kopírujúcim chrbticu, vyvíjame pri sedení.

ZEAL Sensor Chair 03
ZDROJ | JA Firma ZEAL

Senzory sú zapojené v platforme arduino, pomocou ktorej ich študenti naprogramovali. V arduine je taktiež zabudovaný Bluetooth modul, odosielajúci informácie do mobilnej aplikácie. Tá zobrazuje zaťaženie jednotlivých senzorov. Ak všetky svietia zelenou farbou, sedíte v správnej polohe.

Autorom myšlienky je Pavol Rabatin, ktorý priznáva, že sám má problémy s chrbticou. Preto chcel týmto projektom pomôcť nielen sebe, ale aj ostatným. Podľa vyjadrenia Mateja Mikloša, prezidenta študentskej spoločnosti ZEAL, chcú získané poznatky so Sensor Chair zužitkovať aplikovaním systému do sedadiel v automobiloch.

ZEAL Sensor Chair 04
ZDROJ | JA Firma ZEAL

Projekt študentov Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach však nezostal nepovšimnutý. V rámci 21. ročníka súťaže JA (Junior Achievement) Veľtrh podnikateľských talentov 2016 zvíťazil v kategórii Skills for the future.

Toto víťazstvo im prinieslo nie len finančnú odmenu, ale aj možnosť začiatkom júna vycestovať do Madridu na európsku súťaž. Dovtedy chcú, ako prezrádza Dávid Lukáč, vylepšiť aplikáciu tak, aby spolupracovala s palubným počítačom auta.

ZEAL Sensor Chair 05
ZDROJ | JA Firma ZEAL

Tvorcom projektu Sensor Chair budeme aj my držať palce a verme, že sa s ich úspešným výsledkom čoskoro stretneme v bežnom živote.

ZdrojJA Firma ZEAL

Komentáre k článku