Steve Wozniak žaluje YouTube, vrásky mu robia podvody s Bitcoinom

ZDROJ | Gage Skidmore

Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, Steve Wozniak žaluje spoločnosť YouTube a jej materskú spoločnosť Alphabet Inc. z dôvodu nečinnosti spoločnosti pri nahlásení podvodov s kryptomenou Bitcoin. Podvodníci pri neoprávnenom obohacovaní sa na kryptomene zneužili jeho meno, tvár a autoritu vo svete technológií.

Anonymita kryptomeny Bitcoin so sebou prináša isté výhody, ale zároveň aj mnohé riziká. Podvodníci využívajú charakter a popularitu tejto kryptomeny na viaceré podvodné schémy, z ktorých najznámejšou je nepochybne falošné zdvojnásobenie počtu Bitcoinov.

Obeť má v prípade tohto podvodu zaslať určitý alebo ľubovoľný počet Boitcoinov na kryptomenový účet, ktorý má vlastniť známa celebrita, podnikateľ či technologická ikona. Podvodníci sľubujú, že z tejto adresy obratom pošlú späť dvojnásobok zaslanej sumy. Obete sa samozrejme sľúbenej odmeny a ani vrátenia pôvodnej sumy nikdy nedočkajú.

Tento druh podvodu využili nedávno aj hackeri, ktorým sa podarilo získať prístup k účtom viacerých významných osôb na sociálnej sieti Twitter. Dvojnásobok zaslanej sumy v Bitcoinoch tak nevedomky na sociálnej sieti sľuboval Barack Obama, Bill Gates, Elon Musk či Kanye West, ale aj samotná spoločnosť Apple.

ZDROJ | The Verge

Podvodníci však často pre úspešné oklamanie ľudí ani nepotrebujú získať priamy prístup k účtom známych osôb. Stačí, ak sa za nich vydávajú pod iným účtom alebo na nich v podvodných príspevkoch a reklamách bez ich povolenia iba odkazujú.

Pozrite siNové Gorilla Glass Victus má zvládnuť pád z výšky 2 metrov! Na koberec?

Takúto skúsenosť mal nedávno aj Steve Wozniak, ktorého meno a tvár nedávno zneužili podvodníci vo videách na platforme YouTube, ako aj v príspevkoch na sociálnej sieti Twitter. Použili pritom opäť rovnakú metódu a obetiam sľubovali zdvojnásobenie zaslaných Bitcoinov. Kým spoločnosť Twitter zareagovala na Wozniakov podnet ešte v ten istý deň, YouTube jeho podnety, ako aj podnety samotných obetí dlhodobo vôbec nereagoval.

ZDROJ | NordWood Themes

Steve Wozniak tak spolu so sedemnástimi obeťami podáva žalobu na spoločnosť YouTube, ktorá nedokázala na podvodné videá reagovať včas ani napriek početným podnetom zo strany viacerých obetí a sledovateľov týchto videí. Na vine má byť automaticky systém, cez ktorý je podľa Wozniaka nemožné nadviazať kontakt s reálnym pracovníkom spoločnosti YouTube, ktorý by problematike porozumel a na podnet dokázal okamžite reagovať.

Len začiatkom tohto týždňa sa pritom spoločnosť YouTube v podobnom prípade odvolávala na imunitu, ktorú jej zaručuje ustanovenie federálneho zákona o slušnosti komunikácie z roku 1996. Internetoví poskytovatelia podľa tohto zákona nie sú zodpovední za používateľmi publikovaný obsah.

Pozrite siV čom sa líši Samsung Galaxy Z Flip 5G od prvej generácie?

Pre YouTube však podľa Wozniaka vzniká povinnosť zaoberať sa komunitným obsahom okamžite, ako naň obdrží sťažnosť zo strany používateľov. Žalujúca strana požaduje od spoločnosti YouTube, resp. jej materskej spoločnosti Alphabet Inc. vyplatenie odškodného za finančnú ujmu, ktorú jej podvodné videá spôsobili.

Spoločnosť YouTube v tejto chvíli situáciu komentuje iba vágnym vyjadrením, podľa ktorého berie každý podnet „veľmi vážne“ a len v prvom kvartáli tohto roku odstránila zo svojej platformy 6 miliónov podobných videí a zablokovala viac ako 2 milióny účtov, ktoré porušovali pravidlá platformy.

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku