Reklama

Steve Wozniak zakladá vesmírnu spoločnosť. Má byť iná ako konkurencia

Zdroj | Rich Fury-AP
Juraj Procházka
Zdroj | Rich Fury-AP
Zdroj | Rich Fury-AP

Mať súkromnú vesmírnu spoločnosť akoby sa už stávalo medzi americkými miliardármi súčasťou bontónu. K Elonovi Muskovi (SpaceX), Jeffovi Bezosovi (Blue Origin), Richardovi Bransonovi (áno, to je britský miliardár – Virgin Galactic a Virgin Orbit), alebo Peterovi Bekovi (tento Novozélanďan zrejme zatiaľ miliardárom nie je, ale všetko má svoj čas – Rocket Lab) a ďalším, sa pridáva aj spoluzakladateľ Apple, Steve Wozniak.

Pozrite si

Rocket Lab: rastie konkurencia SpaceX?

Včera Wozniak na Twitteri oznámil, že zakladá vesmírnu spoločnosť s názvom Privateer Space. Žiaľ, okrem prísľubu, že jeho spoločnosť bude „iná ako ostatné“, neposkytol o pripravovanom projekte prakticky žiadne informácie.

Jediné, čo sme si mohli pozrieť, je „marketingová vata“ v krátkom videu na YouTube, ktoré je kompiláciou záberov z histórie kozmonautiky a o Privateer Space nehovorí nič. Video bez vysvetľujúceho kontextu spája zábery na požiare, oblaky dymu valiaceho sa z tepelných elektrární na fosílne palivá, ľudí siahajúcich k oblohe, alebo dieťaťa v obleku astronauta.

Privateer Space na svojej stránke uvádza, že zatiaľ je v utajenom režime a ďalšie podrobnosti o spoločnosti budú oznámené na konferencii AMOS Tech 2021, ktorá sa začína práve dnes (14.9.2021) v Maui na Havaji a potrvá do konca týždňa.

Podľa dostupných informácií Wozniak založil spoločnosť Privateer Space s Alexom Fieldingom, členom prvého tímu iMacu. Obaja stáli za dnes už zrušeným startupom Wheels of Zeus („WoZ“), ktorý vyvinul visačky na lokalizáciu GPS, na vyhľadávanie stratených predmetov.

V čom má byť Privateer Space iná, ako vesmírne spoločnosti vynášajúce satelity a nákladné a pilotované kozmické lode do vesmíru, nie je zatiaľ jasné. Podľa magazínu GIZMODO existujú náznaky, že by sa mohla zaoberať odstraňovaním vesmírneho odpadu zo zemskej orbity.

Ak by to bola pravda, išlo by o záslužnú a prepotrebnú záležitosť. Otázkou je, aký biznis plán by si súkromná firma na takúto činnosť pripravila, keďže zatiaľ ani vlády nechcú do podobných projektov investovať. Zopár lastovičiek sa síce už objavilo, ale všetko sú to zatiaľ skôr špekulatívne projekty, ktoré hľadajú spôsob, ako by sa dalo vesmírne smetie likvidovať. Od ostreľovania laserom, čo je holý nezmysel, pretože by sa tak počet úlomkov len násobil, cez lapanie do siete, až po magnetické chápadlá.

Zdroj | RYOT

NASA aktuálne monitoruje okolo 27 000 kusov väčšieho vesmírneho odpadu, ale nebezpečné pre satelity, kozmické lode a ISS môžu byť aj drobné úlomky, ktoré sú pre pozemské pozorovania neviditeľné, ale pohybujú sa 7x rýchlejšie, ako vystrelený projektil. NASA uviedla, že v minulosti dokonca aj úlomky farby poškodili okná raketoplánu.

Pozrite si

Let Blue Origin zdvihol latku a prekonal pár rekordov

Je zrejmé, že Steve Wozniak sa so svojou spoločnosťou chystá vstúpiť na vysoko konkurenčný trh, na ktorom dominujú firmy ako SpaceX, United Launch Alliance (ULA) – spoločný podnik spoločností Boeing a Lockheed Martin, Arianespace a pridávajú sa ďalšie (napríklad Rocket Lab, ktorá má aktuálne na konte už 105 vynesených malých satelitov, Virgin Orbit, alebo Blue Origin). Ide pritom o firmy disponujúce vlastným raketovým nosičom, ktorý Privateer Space nemá.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.