Steve Jobs Theater – Apple má cit pre detail aj v architektúre

Utorková konferencia Apple priniesla nové hodinky Apple Watch, novú Apple TV, iPhone 8/8+iPhone X. Za pozornosť ale stojí aj budova, v ktorej sa celé predstavenie odohralo, Steve Jobs Theater. Mashable sa po tejto budove prešlo a prinieslo detailnú prehliadku tohto architektonického umenia.

https://youtu.be/oVm0R-fGJrA

Apple toto divadlo venovalo zosnulému Stevu Jobsovi, ktorý s Apple Park vysníval už pred rokmi. Toto venovanie umocnili aj na konferencii, ktorá sa začala jeho príhovorom o vytvorení niečoho unikátneho, na čom vám záleží.

Pozrite siApple včera objavil Ameriku, našťastie

Do divadla sa vchádza cez obrovskú oválnu halu, na ktorej je unikátne, že priestor neprerušuje ani jeden oporný múr alebo stĺp. Strecha z uhlíkových vlákien s plochou takmer 50 metrov sa tak ako keby vznáša a tento dojem vytvárajú aj 6-metrové sklá, ktoré obklopujú celý priestor.

ZDROJ | Mashable

Skúsené oko si určite všimne, že priestor nešpatia žiadne káble, rozvody či reproduktory. Všetko je skryté v strope a v medzerách medzi sklami, v ktorých sa nachádza aj špeciálne navrhnuté potrubie na postrek zelene. Tmavé predely, v ktorých sa nachádza osvetlenie tam tiež nie sú iba kvôli vizuálnej stránke. Tak ako predely na iPhone v sebe skrývajú antény na interný komunikačný systém.

Pozrite siApple iPhone – 10 rokov od revolúcie až po súčasnosť

Minimalizmus hrá v Steve Jobs Theater skutočne prím a dôkazom sú aj dvere, ktoré dokonca nemajú ani kľučku. Na ich tele je vizuálne vyznačené, kde ich treba pre otvorenie stlačiť. Zaujímavý je aj výťah, ktorý svoju cestu začína a končí v odlišnom smere. Za normálnych okolností by tak musel mať výťah dvere na oboch stranách. Tu sa ale výťah počas jazdy otočí do opačnej strany.

ZDROJ | Mashable
ZDROJ | Mashable

Steve Jobs Theater je obdivuhodná budova aj kvôli svojej odolnosti proti živelným pohromám. Zvládnuť by totiž mala zemetrasenie s magnitúdou 8 stupňov a viac. To budova zvládne vďaka kyvadlovým izolátorom, ktoré oddeľujú strechu a sklenené panely od zvyšku budovy a tak ostanú pri zemetrasení bez pohybu. Ak by aj nejaký sklenený panel povolil, budova by to vydržala. Stáť vydrží aj s polovicou sklenených panelov, pričom ich tam je 44.

ZDROJ | Mashable

Samotný priestor, kde sa v utorok konala prvá konferencia, je mimo tohto okrúhleho priestoru. Tento priestor je vnorený do kopca, ktorý sa nachádza vedľa budovy. Čo sa týka akustiky, tu sa Apple a spoločnosť Foster + Partners, ktorá budovy postavila, spolieha čisto na ľudí. Tí slúžia ako prirodzený akustický stimul. Ak by sa ale v týchto priestoroch konala udalosť s menším počtom účastníkov, Apple by do priestoru umiestnilo dočasné akustické panely.

ZDROJ | Mashable

Do hľadiska sa zmestí dokopy 921 ľudí, pričom na utorkovej konferencii tvorili zhruba polovicu publika zamestnanci Apple. Diváci sú tu obklopení najmä bielym dubom a talianskou kožou, pričom tieto materiály vybral Sir Johnatan Ive, vedúci dizajnér Apple.

ZdrojMashable

Komentáre k článku