Starry – gigabitový internet vzduchom vďaka armádnemu pásmu

Chet Kanojia, zakladateľ spoločnosti Aereo, ktorá sa zameriava na šírenie televíznych kanálov prostredníctvom internetu, sa zameral na zaujímavý segment telekomunikačného biznisu. Chce sprístupniť rýchly internet americkým domácnostiam prostredníctvom milimetrových vĺn.

Za týmto účelom založil spoločnosť a rovnomennú sieť Starry. Dáta by mali k zákazníkom prúdiť bezdrôtovo v pásme 38 GHz. Milimetrové vlny sa doteraz používali hlavne v armádnych aplikáciách, napríklad v radaroch, ale príchod mobilných sietí 5G túto armádnu dominanciu ukončí.

Starry Point.ico
ZDROJ | Starry

Pozrite siSamsung má prototyp 5G terminálu. Priekopníkmi sú však Japonci

Sieť Starry má fungovať pomocou buniek-hotspotov s dosahom cca 1-2 km. Vysielacie antény budú umiestnené na vysokých budovách a iných dominantách, pričom základná konektivita bude privedená do vysielača optickým vláknom.

Milimetrové vlny majú problém s prenikaním cez steny a iné prekážky, preto bude potrebná priama viditeľnosť medzi vysielačom (Starry Beam) a prijímačom nazvaným Starry Point.

Aby prenos fungoval, prijímač musí byť umiestnený za oknom, alebo v exteriéri.

Starry Beam
ZDROJ | Starry

Kanojia tvrdí, že sieť Starry bude schopná priniesť účastníkom gigabitové rýchlosti za oveľa nižšie ceny, než optika, alebo iné konkurenčné technológie.

Ceny za hardvér a služby však firma zatiaľ nezverejnila. Testovanie siete začne v Bostone a okolí tento rok v lete.

Starry Point
ZDROJ | Starry

Starry chce konkurovať klasickým poskytovateľom internetu, aj mobilným operátorom. Podľa Kanojiu ľudia veria predstave, že kábel, hlavne optický, je najlepším pripojením do internetu.

Zakladateľ Starry s tým súhlasí, ale zároveň dodáva, že pre širokú dostupnosť optiky by boli nevyhnutné vládne dotácie. V súčasnej situácii je údajne širokopásmové pripojenie v nelicencovanom pásme mm vĺn najlepšou alternatívou pre spotrebiteľa.

Starry Station
ZDROJ | Starry
Starry Station2
ZDROJ | Starry

Počas otváracieho ceremoniálu pri uvedení firmy, Kanojia pripomenul, že 70 percent Američanov nemá na výber medzi ISP a 20 percent nemá žiadny prístup k širokopásmovému pripojeniu. Treba však poznamenať, že tak v USA, ako aj na Slovensku, nie je problém vybrať si z konkurenčných ponúk pripojenia vo väčších mestách.

Problematické sú vidiecke a hlavne riedko osídlené oblasti, ale to nie je segment, ktorý môžu pokryť siete v milimetrovom pásme. Dôvodom je krátky dosah a vysoký útlm takýchto rádiových vĺn.

Z rovnakých dôvodov bude potrebné vybudovať hustú sieť hot-spotov, respektíve mikrobuniek aj v mestách, takže rentabilita projektu je zatiaľ nejasná.

https://www.youtube.com/watch?v=Ofu3Cn6wjKg

Napriek tomu sa Starry chystá rozbehnúť prevádzku vo veľkom štýle. Zákazníkom už ponúka predobjednávky aj na routre Starry Station s dotykovým displejom a s konektivitou Wi-Fi 802.11ac, aj 802.15 pre Internet vecí a Wi-Fi extender Starry Wing. Router Starry Station bude dostupný od marca za 350 USD.

ZdrojStarry,The Verge

Komentáre k článku