Starlink už tento rok poskytne globálne pokrytie internetom. Koľko bude stáť?

ZDROJ | Teslarati

Globálne pokrytie internetom už tento rok sľubuje SpaceX. Na stretnutí pre investorov, ktoré organizoval JPMorgan Chase v Miami, to oznámila prevádzková riaditeľka spoločnosti Gwynne Shotwellová.

SpaceX pripravuje so svojim projektom Starlink IPO (počiatočné verejné ponúkanie). Jeho vstupom na burzu dostanú investori možnosť podieľať sa na jednej z najzaujímavejších operácií v technologickom priemysle.

„Momentálne sme súkromná spoločnosť, ale Starlink je ten správny druh podnikania, s ktorým môžeme urobiť verejnú ponuku,“ uviedla Shotwellová.

Pozrite siAstronómia v ohrození? Vedci kritizujú Starlink a ďalšie satelitné mega-siete

Investori doteraz nemali takmer žiadnu šancu podieľať sa na biznise so SpaceX, jednou z najbohatších spoločností s rizikovým kapitálom v USA. Musk ešte nedávno tvrdil, že SpaceX vstúpi na burzu až po tom, keď začne pravidelne voziť ľudí na Mars. Starlink a jeho projekt poskytovania internetových služieb sa však dostane na burzu oveľa skôr.

Elon Musk sa bránil vstupu na burzu, pretože by „jeho“ spoločnosť bola oveľa viac kontrolovaná, vrátane detailov o financovaní. Zamestnanci mohli predávať svoje akcie len v obmedzenom množstve povolených súkromných transakcií.

Spoločnosť SpaceX doteraz vyniesla na orbit 240 satelitov, čo je zlomok z plánovaných 4,4 tisíc, ktoré majú byť umiestnené majú byť v rôznych výškach (od 550 km do 1 325 km). Ďalších 7 500 (!) satelitov sa bude nachádzať na orbite vo výške 335 a 345 km.

60 ks „ostrých“ satelitov Starlink V1.0 z druhej misie.ZDROJ | SpaceX

V minulosti sa už niekoľko spoločností pokúsilo vybudovať podobné vesmírne služby. No doteraz nikto neprišiel na to, ako svoj model premeniť na úspešné celosvetové podnikanie.

Vesmírny internetový systém prinesie konkurenciu pevným, no hlavne mobilným spojením. Fungujúca služba Starlink sa zmení na telekomunikačného operátora.

Pozrite siStarlink Tracker – zistite, kedy ponad vás prelietajú satelity SpaceX

Internetové pripojenie cez Starlink má byť funkčné už v lete tohto roku, globálne pokrytie má byť dosiahnuté do konca roka. To najdôležitejšie však zatiaľ stále nepoznáme. Cenu za túto službu. Shotwellová prezradila, že ich služba bude „lacnejšia ako to, čo platíte teraz, za päť až desaťnásobok rýchlosti, ktorú dosahujete.“

Ak by to bolo naozaj tak, poriadne by to zamávalo internetovými službami a ich cenami (však slovenskí operátori?). Z tohto pohľadu je teda rozhodne zaujímave investovať do Starlinku, majitelia akcií si v budúcnosti pekne namastia vrecká.

SpaceX je pomerne strohé aj pri informáciách o parametroch. Zatiaľ vieme, že maximálna rýchlosť má byť 1 Gbps pri 15 ms latencii. Každopádne sa máme na čo tešiť aj v budúcnosti. Elon Musk sa o to postará.

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku