Staré batérie z hybridov nabijú elektrobusy

ZDROJ | InsideEVs

Jedným z výsledkov memoranda o porozumení, ktoré v marci 2018 podpísal nemecký prevádzkovateľ autobusov Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein (VHH) so spoločnosťou MAN Truck & Bus je systém skladovania energie pomocou použitých batérií. Vybudovaný bol v spolupráci s koncernom Volkswagen.

Keďže priama likvidácia batérií nainštalovaných vo vozidlách s elektrickým pohonom nie je environmentálne vhodná, obidve spoločnosti chcú testovať opakované použitie týchto batérií v stacionárnom úložnom systéme. Rovnako uvažujú aj iné automobilky, ktoré vyrábajú elektromobily, alebo hybridy.

Pozrite siNissan zmení staré batérie na energetické zásobníky

Úložný systém pozostávajúci z päťdesiatich vyradených batérií z plug-in hybridov Volkswagen Passat GTE (každá s nominálnou kapacitou 9,9 kWh) je umiestnený v kontaineri, nainštalovanom v autobusovom depe VHH v Hamburgu.

Systém uskladnenia energie má kapacitu 495 kWh a dokáže dodať až 600 kW výkonu, čo stačí na to, aby prispel k obmedzeniu špičkového odberu elektrickej energie v autobusovom depe a prípadne aj k zníženiu nákladov za energiu.

ZDROJ | InsideEVs

VHH prevádzkuje približne 560 autobusov a postupne ich chce všetky elektrifikovať. To si vyžiada inteligentné riadenie energie, kvôli obmedzeniu spotreby. Pri nočnom nabíjaní s predpokladaným výkonom 22 kW by takáto flotila vozidiel potrebovala súhrnný výkon nabíjacích portov viac ako 12 MW.

Mnohí prevádzkovatelia autobusov však uprednostňujú použitie rýchlonabíjacích systémov jednosmerným prúdom s výkonom 50 až 450 kW. Pri nabíjaní takýmito výkonmi v odberovej špičke rastú náklady kvôli zvýšeným tarifám, preto sú batériové úložiská optimálnym riešením aj z hľadiska nákladov.

V prípade nasadenia veľkého úložného systému sa testujú rôzne scenáre, aby sa optimalizovala spotreba energie v depe VHH. Zahŕňa to lepšie využitie siete a tlmenie špičkových záťaží pri nabíjaní elektrických autobusov. Alexander Adler zodpovedný za projekt druhotného využitia batérií za spoločnosť MAN Truck & Bus potvrdzuje, že v špičke môže úložný systém znížiť odber zo siete až o 600 kW a takto ušetriť náklady za odber elektriny.

ZDROJ | InsideEVs

Partneri projektu chcú prostredníctvom jeho využívania získať nové údaje týkajúce sa starnutia batérií, efektívneho riadenia batérií a životných cyklov budúcich batériových technológií.

Aj šéf spoločnosti MAN Transport Solutions Stefan Sahlmann uvádza, že druhotné použitie batérií je mimoriadne dôležitou témou vzhľadom na neustále rastúcu elektrifikáciu mobility ako celku.

Pozrite siToyota dá batériám z elektromobilov a hybridov nový život

VHH otestuje prvý elektricky poháňaný mestský autobus od spoločnosti MAN v každodennej prevádzke začiatkom roku. Do konca roku 2020 pribudne do flotily  Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein ďalších 17 elektrobusov MAN.

Zdá sa, že niektoré dopravné podniky majú na ekologickú mestskú dopravu iný názor, než Dopravný podnik Bratislava, ktorý aktuálne nakupuje „70 nových nízkopodlažných, nízkoemisných (rozumej dieslových) autobusov“ pre mestskú dopravu v našom hlavnom meste.

ZdrojInsideEVs

Komentáre k článku