Stačí na nabíjanie Apple MacBook Pro aj slabšia nabíjačka?

Ak ste si niekedy kupovali Apple MacBook, určite ste sa stretli s tým, že nabíjačka toho konkrétneho kusu mala aj konkrétny výkon. Napríklad MacBook Air má 45W nabíjačku, najnovšie 15-palcové modely majú 87W nabíjačku. Ak ale chcete aj druhú či tretiu nabíjačku už z akéhokoľvek dôvodu, určite vás prekvapila cena nabíjačky, ktorá je navyše bez kábla.

Zároveň platí, že čím nižší výkon, tým nižšia cena. Pri extra cene 110 € (85 € nabíjačka + 25 € kábel) za 87W nabíjačku k novému MacBooku určite i vám napadlo, či by nestačil napríklad 30W USB-C adaptér s cenou 55 €. Odpoveď je pomerne jednoduchá – stačil. Prídete však o možno nezanedbateľný detail – rýchlosť nabíjania.

30W ≠ 87W

Existuje však rovnica, ktorá by dokázala vyrovnať 30W a 87W, no aj napriek tomu si môžu byť adaptéry veľmi podobné. Okrem tvaru a veľkosti hlavne v tom, že majú USB-C port a dokážu nabíjať prakticky všetky USB-C zariadenia.

Dnešné moderné zariadenia majú systémy na bezpečné nabíjania Li-Ion batérií. Vďaka tomu aj 87W nabíjačka dokáže nabiť 3 000 mAh batériu smartfónu, ale zároveň 15W nabíjačka smartfónu dokáže nabiť veľkú batériu notebooku.

Premenná v pomyselnej rovnici je čas. Kým s 87W nabíjačkou nabijete batériu notebooku dajme tomu za 2-3 hodiny, s 37W nabíjačkou to dáte za 2-3-násobný čas. V rovnici musíme počítať aj s prúdom a napätím. Tie majú rôzne premenné. Napríklad 87W nabíjačka má na výstupe maximálne 20,2V a 4,3A. 61W nabíjačka má 20,3V a 3A.

Na nabíjanie nie je pritom nutné používať iba originálne nabíjačky. Existuje viacero svetových výrobcov, ktorí sa venujú vývoju a výrobe vlastných nabíjačiek. Väčšinou za podstatne nižšie sumy s porovnateľným výkonom. Neodporúčame ale nutne kupovať lacné nabíjačky (adaptéry) z Číny. V prípade nie lacných notebookov Apple sa oplatí investovať do originálu, alebo do certifikovanej alternatívy.

Vedeli ste, že existujú tiež adaptéry (nabíjačky) do 12V zásuvky v automobile, ktorých výkon môže byť niekoľko desiatok Wattov? Vďaka tomu môžete aj ne cestách nabíjať v aute notebooky nielen od Apple. Bez problémov totiž kúpite nabíjačku do 12V zásuvky s výkonom cez 40W.

Nabíjanie bude trvať dlhšie, ale dôležitý je výsledok. Nabíjať batériu v notebooku v prípade krízy môžete aj nabíjačkou k smartfónu, no počítajte s výrazne pomalým nabíjaním. Je potrebné tiež upozorniť, že pomalšie nabíjanie môže mať za následok, že pri práci sa vám batéria notebooku vybije rýchlejšie, ako sa bude nabíjať. Preto pomalšie nabíjanie slabšou nabíjačkou je skôr určené pre stand-by stav notebooku. Určite nie je dobré nabíjať batériu takýmto spôsobom pravidelne.

ZDROJ | Satechi

Za všetko môže USB-C

Práve USB Type-C port môže za to, že postupne budeme všetko nabíjať jedinou nabíjačkou. To je len a len pozitívne. Už dnes jednou nabíjačkou môžete nabíjať smartfóny, tablety, notebooky, fototaparáty, kamery, slúchadlá, či iné gadgety. Problém je len ten, že ak potrebujete naraz nabíjať viacero už vybitých zariadení a máte iba jednu nabíjačku…

V takom prípade je ideálna nabíjačka (adaptér) s viacerými USB výstupmi, z ktorých viete nabíjač viaceré zariadenia. Nemusíte pritom dávať pozor na to, ktorý kábel akou stranou do zariadenia vsuniete. Hoci USB-C nie je dokonalý konektor, aktuálne nie je nič lepšie, čo by mohlo byť jeho masovou alternatívou. Uvidíme, čo prinesie čas a či sa náhodou nebudú naše zariadenia nabíjať bezdrôtovo aj bez nabíjacej podložky.

ZDROJ | 9to5Mac

Komentáre k článku