Spoznajte robotické kraťasy, ktoré vám pomôžu efektívnejšie chodiť aj behať

ZDROJ | Wyss Institute at Harvard University / engadged.com

Medzinárodný tím vedcov z univerzít v Harvarde, Nebraske a Soule, predstavil exokraťasy, ktoré znižujú námahu pri behu či chôdzi. Výsledky síce nie sú ohromujúce, no aj tak zrejme ide o výrazný míľnik.

Zariadenie je vybavené batériou a motorovu jednotkou, teda nositeľa neviaže na jedno miesto. Celý systém je okrem spomenutých častí pružné a ľahké. Princíp je v tom, že motory ktoré boli vyvinuté na ťahanie lana vedci upravili tak, aby prirodzeným a optimálnym spôsobom pridávali krútiaci moment do bedrového kĺbu. Zjednodušene, bedrový pás spojený s návlekom na stehno pomáha pri pohybe v bedrovom kĺbe. Takýmto spôsobom vedci dosiahli zníženie potrebnej energie, ktoré telo minie na pohyb.

ZDROJ | Wyss Institute at Harvard University

Pripomenúť treba, že nejde o prvý exosiut, ktorý dokáže pomôcť pri pohybe. Výhodou novinky je, že pohyb je relatívne príjemný a pohodlný, čo nie je úplne bežná charakteristika pri doteraz známych modeloch. Je tu však stále jeden zásadný problém. Absolútne prirodzený ľudský pohyb, zmena chôdze na beh, je pre exokraťasy veľmi komplikovaný.

Vedci stojaci za najnovším exosuitom tvrdia, že intenzívne pracujú na algoritme, ktorý práve zmenu chôdze na beh rieši. Algoritmus má dokázať identifikovať, či osoba beží alebo kráča a podľa toho prispôsobiť potrebný silový profil. Dodali však, že aby mohli nájsť riešenie potrebovali najprv systém, na ktorý ho môžu aplikovať.

Exokraťasy boli testované na zdravých ľuďoch počas rôznych scenárov chôdze a behu, vrátane behu na páse a do kopca. Merala sa miera minutej energie a potrebné množstvo kyslíku na dýchanie. Testy ukázali zníženie minutej energie o 9% a spotreba kyslíku klesla o 4%. Možno si spomeniete na iné exosuity, ktoré dosiahli výraznejšie zníženia, no ani jeden z nich nekombinoval chôdzu a beh.

Vedecký tím má ambíciu zníženie spotrebovanej energie a kyslíku ešte znížiť. Je však potrebné spraviť ešte pomerne značné množstvo testov, aby sa mohlo definitívne povedať, že exokraťasy naozaj pomôžu komukoľvek pri chôdzi či behu. Zároveň je tu stále veľký priestor na prepracovanie dizajnu experimentovaného zariadenia. To aktuálne váži približne 5 kilogramov, vedecký tím chce hmotnosť znížiť pod 3 kilogramy.

Použitie exokraťasov je už teraz veľmi jednoduché. Oblečiete sa a môžete ich používať. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu inštruktáž, no je pravda, že sa s riešením treba zžiť. Aj preto má toto riešenie budúcnosť v zdravotníctve. V kombinácií s riešením na podporu chrbtice by tak mohli byť mobilní aj ľudia so zdravotným postihnutím a urýchliť by malo aj rehabilitácie po úrazoch.

Zdrojgizmodo.com,engadget.com,wyss.harvard.edu

Komentáre k článku