Spoluzakladateľ Facebooku hovorí o nutnosti jeho rozdelenia

ZDROJ | unsplash.com

Sociálna sieť a spoločnosť Facebook patrí medzi svetových technologických gigantov. Spoločnosť Facebook má vo svojich rukách obrovskú moc a uvedomuje si to aj jeden zo zakladateľov, ktorý v rozhovore pre New York Times hovorí o nutnosti rozdelenia spoločnosti.

Chris Hughes zakladal Facebook a bol zároveň spolubývajúci Marka Zuckerberga na Harwarde. V roku 2007 Facebook opustil kvôli práci pre amerického prezidenta Obamu. Tvrdí, že Mark má v rukách obrovskú nekontrolovateľnú moc, ktorá má väčší dosah než akákoľvek spoločnosť či vláda.

Chris Hughes tvrdí, že rast Facebooku spôsobil zanedbanie bezpečnosti používateľov a ich dát. Treba si uvedomiť, že Facebook má dosah na 2 miliardy používateľov a ich konverzácie.

Samotný Mark Zuckerberg spoločnosť ovláda svojim 60-percentným podielom. Federálna obchodná komisia chce dosiahnuť, aby na základe dominancie bol aj osobne zodpovedný za prešľapy Facebooku.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siOvládnu Facebook profily zosnulých používateľov?

Chris Hughes tiež poukazuje na silu ovplyvňovania myslí na Facebooku pomocou falošných správ, propagandy a dezinformácií. Myslí si tiež, že je dôležité rozdeliť Facebook a predísť spájaniu firiem ako WhatsApp a Instagram s Facebookom. Takýto krok by umožnil vzniku reálnej konkurencie v sfére sociálnych médií bez jedného monopolu.

Zároveň je podľa neho nutná kontrola zo strany štátu, aby boli Američania viac chránení. Preto je potrebný vznik novej organizácie, ktorá by sa venovala kontrolou technologických spoločností a súkromia ich používateľov. V Európe na túto potrebu vznikol jednotný digitálny trh s pravidlami GDPR.

Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia okolo Facebooku do budúcnosti, no s rastúcim počtom bezpečnostných káuz vzniká problém s dodatočnou kontrolou a so spokojnosťou používateľov, ktorí do teraz nemuseli neriešiť, či sú ich dáta voľne prístupné a či môže hroziť ich zneužitie. Sila Facebooku spočíva aj v možnosti ovplyvňovania obrovských firiem a konkurencie.

ZdrojNey York Times

Komentáre k článku