Spolupráca GM a Nikola Motor končí, pickupu Badger sa zrejme nedočkáme

ZDROJ | Nikola Motor

General Motors sa sťahuje zo spolupráce s automobilovým start-upom Nikola. Nevyrobí tak preň elektrický pickup Badger a rovnako už nemá záujem ani o vlastníctvo menšinového podielu vo firme.

Elektrický pickup Nikola Badger vznikol ako priama odpoveď na kontroverzný Cybertruck od automobilky Tesla. Nikola najprv tvrdila, že svoj vlastný pickup nepripravuje, krátko na čo však prišlo predstavenie modelu Badger s informáciou, že o jeho technológie a výrobu sa postará General Motors.

Nikola Corp. mala týmto spôsobom získať prístup k batériovému systému Ultium od GM, ktorá by naopak vo firme získala za 2 miliardy dolárov 11 % podiel s tým, že model Badger vyrobí, aj uvedie na trh.

ZDROJ | Nikola Motor

Už od začiatku pomerne zvláštna spolupráca sa začína pomaly rúcať. Obe spoločnosti vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom potvrdzujú, že pôvodná spolupráca v podobe výroby elektricky-vodíkového pickupu Badger a získania podielu je zo stola, no v pláne majú ďalej spolupracovať pri vývoji elektrických kamiónov. Všetky zálohy zaplatené za Badger musí Nikola zákazníkom vrátiť.

Pozrite siGM prekvapuje, predstavilo ďalší elektromobil s dojazdom 660 km

Nikola musela už v minulosti vysvetľovať, prečo v prvom oficiálnom predstavení elektrického kamiónu One nefiguruje reálny funkčný prototyp, ale iba grafický render.

Spoločnosť to priznala až po tom, čo na to upozornili viaceré médiá. Uspokojujúce vysvetlenie zo strany spoločnosti sa fanúšikovia nedočkali a aj keď v tej dobe ešte GM automobilku bránilo, jej zakladateľ a výkonný riaditeľ Trevor Milton po verejnom tlaku odišiel zo svojho kresla.

ZDROJ | Electrek

Už aj samotná spolupráca GM a Nikola pôsobila na verejnosť zvláštne v tom, že ešte pred jej oznámením automobilka Nikola tvrdila, že má pre Badger pripravené vlastné pohonné a batériové technológie. Fakt, že po oznámení spolupráce došlo k ich „výmene“ za technológie od GM, nevzbudilo vo fanúšikoch značky ani prípadných záujemcoch priveľa dôvery.

Pozrite siSlováci chcú urobiť revolúciu v nabíjaní, stačí im gyroskopická guľa

General Motors a Nikola Corporation tak naďalej spolupracujú, minimálne nateraz aspoň na vývoji kamiónov. Je však celkom možné, že ide iba o medzikrok od úplného odstúpenia GM od tohto už od začiatku zvláštneho partnerstva. Ak sa tak napokon skutočne stane, automobilka Nikola už takúto krízu nemusí prežiť.

ZdrojGeneral Motors/Nikola Corp.

Komentáre k článku