Spoločnosť Boring Company vykopala pod Los Angeles prvý tunel

Elon Musk so svojou firmou Boring Company dosiahol prvý krok k stavbe podzemného transportu. Podarilo sa im postaviť pod LA prvý tunel.

ZDROJ | The Boring Company

Elon Musk sa s úspechom pochválil, ako inak, na svojom Twitteri. Konečná stanica prvej časti tunela sa volá O’Leary Station. Stanica je pomenovaná po zamestnancovi Boring Company a SpaceX, ktorý nedávno zomrel.

Pozrite siBoring Company získala zákazku na podzemný hyperloop v Chicagu

Testovací tunel, ktorý má dĺžku 3,2 kilometra, sa začal stavať ešte minulý rok v októbri. Začiatkom decembra sa očakáva, že bude dokonca otvorený pre verejnosť.

Tunel bude slúžiť na podzemný spôsob dopravy Hyperloop. Podzemné vozidlá by mali prepravovať ľudí podobne ako metro, no niekoľkonásobne rýchlejšie. Pomocou magnetického vankúša by mala dosiahnuť rýchlosť Hyperloopu neuveriteľných 1 200 kilometrov za hodinu.

Elon Musk pracuje aj na lacnejšej verzii Hyperloopu, kde sa budú vozidlá prepravovať na koľajniciach rýchlosťou iba 200 kilometrov za hodinu.

Pozrite siThe Boring Company – recept na rýchlu dopravu v tuneloch

Okrem Los Angeles, Boring Company bude staviať tunel aj pod Chicagom, kde by mal prepojiť medzinárodné letisko O’Hare a obchodnú štvrť Block 37 v centre mesta. Elon Musk si dal za cieľ postaviť najrýchlejšiu, najefektívnejšiu a taktiež najlacnejšiu hromadnú dopravu.

Zatiaľ sa reálnych tunelov pod zemou tak skoro nedočkáme, no Boring Company má už aspoň postavený reálny tunel pod hlavným mestom Kalifornie a nie iba cvičný prototyp v púšti. Uvidíme, ako nakoniec tieto futuristické tunely dopadnú a či sa ich niekedy v najbližších desiatich rokoch dočkáme aj v Európe. V Dubaji či v Číne sa týmito tunelmi inšpirovali a stavajú vlastnú verziu Hyperloopu. Okrem Boring Company na takmer rovnakom projekte pracuje aj spoločnosť Virgin Hyperloop One.

ZdrojElon Musk Twitter

Komentáre k článku