Spoločnosť Apple začala podporovať novou aktualizáciou RAW video

Nahrávanie videozáznamov vo formáte RAW bolo doteraz možné len na profesionálnych prístrojoch, napríklad od firiem Canon, Blackmagic Design alebo RED Cinema.

Firma Apple predstavila nový vysokokvalitný kodek ProRes RAW, ktorý je určený pre neskomprimované nahrávanie videosúborov. Kodek je k dispozícii s najnovšou verziou programu Final Cut Pro (10.4.1). Apple potvrdila, že filmári ju budú môcť okamžite použiť po aktualizácii filmových dronov DJI a rekordérov Atomos.

ZDROJ | RED

S funkciou ProRes RAW môžu filmoví editori lepšie pracovať a upravovať originálne zábery zo snímača fotoaparátu, čo im poskytne maximálnu flexibilitu pre prácou napríklad s tieňmi, alebo kontrastnými scénami – čo je ideálne pre pracovné postupy HDR.

Pozrite siMicro Cinema Camera natáča RAW video a je určená pre drony

Samotné nahrávanie videozáznamov RAW je k dispozícii už niekoľko rokov, ale len na drahých videozariadeniach. Bežne sa používa formát MPEG, čo je obdoba JPEG pri fotografiách. Ide teda o „stlačené“ dáta, ktoré sa nedajú dosť dobre upravovať bez toho, aby nenastali deštrukčné zmeny. Výhodou JPEG a MPEG je, že nezaberajú veľa priestoru na pamäťových médiách a nevyžadujú rýchle ukladanie. Spoločnosť Apple uviedla, že tieto problémy znižuje, samozrejme v prípade, že používate Mac.

S výkonom optimalizovaným pre MacOS môžu editori prehrávať v reálnom čase plnohodnotné RAW súbory 4K ProRes RAW v systémoch MacBook Pro a iMac bez vykresľovania.

uviedla spoločnosť Apple pri predstavení ProRes RAW

https://youtu.be/3MaHkzgyCWA

Súbory RAW ProRes sú dokonca ešte menšie než súbory ProRes 4444, čo umožňuje lepšie spravovať úložný priestor a poskytuje výborný formát pre archiváciu.

ZDROJ | Apple

Vo Final Cut Pro môžu teraz redaktori natívne pracovať s formátom ProRes RAW a ProRes RAW HQ zo zariadení Atomos. Formát bude k dispozícii formou bezplatnej aktualizácie na zariadeniach Atomos Sumo 19 a Shogun Inferno a ako súčasť balíčka aktualizácií bude pre majiteľov modelov DJI Inspire 2 drone a Zenmuse X7 Super 35mm, ktoré sú určené pre leteckú kinematografiu. Ďalšie aktualizácie potešia majiteľov fotoaparátov Canon, Sony, Panasonic a ďalších.

Pozrite siCanon EOS C700 FF – prvá full-frame kamera s 5,9K videom

Final Cut Pro 10.4.1 bude k dispozícii 9. apríla ako bezplatná aktualizácia, alebo za 329,99 eur pre nových užívateľov v Mac App Store. Motion 5.4.1. a Compressor 4.4.1 budú aktualizované bezplatne, plná cena je u oboch rovnaká – 54,99 eur.

ZdrojApple

Komentáre k článku