Spojené kráľovstvo chce zakázať bežné, ale aj hybridné vozidlá

ZDROJ | electrek.co

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, alebo lepšie povedané jej čelný predstaviteľ, premiér Boris Johnson, vyhlásil, že od roku 2035 už nebude možné na ostrovoch kúpiť automobil na fosílne palivá, dokonca ani s hybridným pohonom. Po tom, čo Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie chce byť silnou progresívnou krajinou s nulovými emisiami od roku 2050.

ZDROJ | Tesla

Prvýkrát sme o zákaze predaja bežných automobilov na fosílne palivá počuli pred necelými 4 rokmi. V tom čase sa s takouto extrémnou myšlienkou dokázali zaoberať iba v Nórsku a Holandsku, kde predaje elektromobilov neustále utešene rastú aj vďaka masívnej podpore zo strany oboch štátov. Ako písal kolega pred rokmi, je to vďaka tomu, že „pri kúpe elektromobilu v Nórsku neplatíte DPH, neplatíte daň z predaja, ste oslobodení od ročnej dane a cestných poplatkov, parkovanie v mestách a trajekty máte tiež zadarmo, môžete využívať vyhradené pruhy a získate špeciálnu ŠPZ začínajúcu EL.“ 

Čo tam 8 000 €, ktoré dokázal náš štát elokovať pre maximálne 750 záujemcov.  Viete aká je daň z elektromobilu za 50 000 €? 10 000 €. Mimochodom, od roku 2023 budú v Osle smieť jazdiť už iba plne elektrické taxíky.

ZDROJ | Volkswagen

V oboch krajinách chcú zakázať predaj nových vozidiel na fosílne palivá od roku 2025 a od roku 2030 ich odstrániť aj z ciest. S podobným zákazom, no iba vo forme zámeru prišla aj India. V jej prípade sa hovorilo o roku 2030. S bežnými automobilmi chce skončiť ale aj Čína. Začiatkom roka 2018 sa o myšlienke zákazu plošného predaja automobilov na fosílne palivá hovorilo aj v spojitosti s Kaliforniou, Nemeckom, ale aj Spojeným kráľovstvom. V tom čase sme ale počuli o roku 2040, teda o viac ako dvoch dekádach.

Pozrite siSpaľovacie motory na konci dejín, zmiznú z trhu už o pár rokov

Dnes sa situácia mení a Boris Johnson ubral z tohto plánu 5 rokov. Podľa neho tak bude možné už od roku 2035 kúpiť v kráľovstve už len ekologické vozidlá na elektrinu – klasické batériové, alebo vodíkové. Johnson znížil hranicu aj preto, že do roku 2050 chce byť kráľovstvo bezemisnou krajinou. Uvidíme, či sa im to podarí.

Cieľom Spojeného kráľovstva je zároveň do roku 2050 eliminovať spaľovacie automobily z ciest. Riešenie je veľmi jednoduché – vozidlá na fosílne palivá neprejdú podstatne prísnejšími emisnými normami a tak ich majitelia budú nútení ich zošrotovať, príp. si ich nechať ako veterán.

ZDROJ | Byton

Pozrite siElektromobil a „spaľovák“ objektívom termokamery. Kde strácajú najviac energie?

Rok 2050 je našťastie veľmi vzdialený a je možné predpokladať, že postupným znižovaním cien elektromobilov a prípadnými stimulmi zo strany štátu budú vodiči svoje staré vozidlá vymieňať pri ich doslúžení práve za elektromobil. Nepredpokladá sa, že s príchodom roku 2050 nastane situácia, že všetci motoristi budú svoje autá musieť nechať v garáži. V tom čase ich totiž bude na cestách aj tak mizivé percento.

V júni minulého roka sa, mimochodom, ku krajinám, ktoré chcú zakázať spaľovacie automobily pripojilo aj Francúzko. To chce do roku 2040 ukončiť predaje automobilov na fosílne palivá a o 10 rokov neskôr ich taktiež vymazať z ciest. Zákon nebol ale zatiaľ schválený.

ZDROJ | Nissan

Zdrojgov.uk

Komentáre k článku