Spojené kráľovstvo bude mať do roku 2021 autonómne autobusy

ZDROJ | Daimler

Spojené kráľovstvo plánuje urobiť revolúciu vo verejnej doprave. Okrem autonómnych taxíkov, plánuje do ulíc vypustiť aj autonómne autobusy a to už do roku 2021.

Trend autonómnych vozidiel pokračuje a najnovšie sa dočkal podpory zo strany Spojeného kráľovstva. V roku 2021 si v Škótsku alebo v Londýne môžete užívať autonómnu dopravu.

Pozrite siPrvé nákladné autonómne autá Volvo budú komerčne nasadené v bani

Tento ambiciózny plán bol predstavený v rámci návrhu autonómnej dopravy pre rok 2021 a mal by sa týkať autonómnych autobusov v Škótsku a autonómnych taxíkov v Londýne. Veľká Británia plánuje v rámci programu investovať 25 miliónov libier.

Ako všetci vieme, v Londýne jazdia ikonické taxíky tzv. Hackney carriage. Napriek želaniu, aby autonómny pohon dostali práve tieto modely, Londýn investuje do taxi služby Addison Lee, ktorá využíva bežné taxíky. Na autonómnych taxíkoch sa podieľa aj firma Oxbotica, ktorá digitálne mapuje cesty v Londýne.

Plán pre Škótsko zahŕňa autonómne autobusy, ktoré by mohli prepravovať pasažierov cez most Forth Birdge medzi Edinburghom a mestom Fife. Týždenne by takýchto ciest mohol autobus vykonať až 10 000. Do tohto projektu plánuje Spojené kráľovstvo investovať 4,35 miliónov libier.

Tieto autobusy dokážu prepraviť v rámci jednej jazdy 42 pasažierov a cesta trvá 22,5 kilometra. Pri jazde týchto autonómnych autobusov bude prítomný aj skutočný vodič, aby dozeral na bezpečnosť autonómneho systému.

ZDROJ | Visit Scotland

Pozrite siAutonómne Fordy budú rozvážať tovar z Walmartu

Okrem týchto projektov sa v Spojenom kráľovstve chystá aj projekt automobilky Jaguar Land Rover, ktorá plánuje na cesty vypustiť šesť autonómnych Land Rover Discovery áut.

Autonómne autá sa testujú aj v USA v rámci projektu Waymo alebo v Japonsku, kde majú počas Olympijských hier 2020 po Tokiu jazdiť autonómne taxíky.

ZdrojThe Guardian

Komentáre k článku