Spectrolab ohlásil solárne články s účinnosťou až 37,8%

Najnižšia cena fotovoltaických panelov väčšinou zďaleka neznamená výhodnú kúpu, aspoň v prípade, že nie je vyjadrená v prepočte na 1 Wp výkonu. Lacné panely totiž využívajú väčšinou technológie s pomerne nízkou účinnosťou konverzie. Pre potrebný výkon je potom potrebné inštalovať väčšiu plochu panelov, čo môže byť v konkrétnych prípadoch problém.

Spectrolab solar panely1

Spectrolab, dcéra spoločnosti Boeing Defense, Space & Security, ktorá sa doteraz zaoberala vývojom a výrobou špeciálnych solárnych panelov pre kozmické lode a satelity, však ohlásila vyvinutie fotovoltaických panelov s rekordnou účinnosťou pre použitie v pozemných inštaláciách. Účinnosť prezentovaných multi-prechodových (multi-junction) solárnych článkov dosahuje 37,8 percent, informovala spoločnosť Boeing.

Ide o vysoké číslo, no podobné hodnoty už dosiahli v minulosti aj iní výrobcovia. Vždy sa však jednalo o články používajúce zároveň koncentrátory svetla. Tie sa chovajú ako šošovky sústreďujúce na aktívny polovodičový prechod viac slnečného žiarenia a tým dosahujú zvýšenie účinnosti.

Spectrolab solar panely2

Pri kozmických aplikáciách je vysoká účinnosť fotovoltaických panelov nevyhnutnosťou. Každý kilogram hmotnosti totiž poriadne predraží dopravu do vesmíru. Foto: Spectrolab

Spectrolab však dosiahol rekordnú účinnosť bez koncentrátorov, čo znamená, že v kombinácii s koncentrátormi by mohla byť účinnosť ešte vyššia. Zaujímavé je však dosiahnutie vysokej účinnosti bez prídavných vrstiev, akými sú koncentrátory, pretože sa tak dosiahne nižšia cena na jednotku výkonu. Multi-prechodové články používajú niekoľko P-N prechodov z rôznych polovodičov navrstvených na sebe, pričom každý prechod je naladený na inú vlnovú dĺžku . Zužitkuje sa tak väčšia časť svetelného spektra pri premene na elektrickú energiu.

Ďalšie detaily technológie, ani cenu komerčného produktu výrobca zatiaľ neodhalil. Viceprezident Spectrolabu pre pokročilé technológie Nasser Karam však povedal, že ich technológia má potenciál na zvýšenie účinnosti konverzie až na 45 percent a bude sa dať použiť aj pri nižších koncentráciách žiarenia.