SPAMbox – 21. týždeň

SPAMbox je nová, víkendová rubrika, v ktorej budeme viac-menej pravidelne sumarizovať zaujímavé a keď sa zadarí, tak aj vtipné novinky zo sveta technológií, internetu, startupov… A tak. Dnes sa dočítate o tom, že Google kupuje službu na stremovanie výstrihov, dáme vám link na najväčšiu selfie sveta a uvidíte chlapíka, ktorý lieta pomedzi skaly rýchlosťou 250 km/h.

Google kupuje službu na streamovanie výstrihov hier

Google by rád kúpil za 1 miliardu dolárov najpopulárnejšiu game streaming službu Twitch. Tá umožňuje hráčom live-streaming vlastných herných videí alebo upload screenov z hier. Google by tak týmto ťahom celkom ovládol nový perspektívny trh, keďže druhým najpopulárnejším kanálom pre zdieľanie gamerských zážitkov je YouTube. Twitch dnes atakuje hranicu 50 miliónov vzhliadnutých herných videí mesačne, no keď sa pozrieme na tie najpopulárnejšie , tak je jasné, že o tie hry vlastne až tak veľmi nejde :-)

Twitch girl

Twitch girl 2
Toto sú dve z najpopulárnejších videí na Twitch.tv, netreba sa na obrázky pozerať dlho, aby ste objavili, čo majú spoločné.

Global Selfie

NASA vytvorila unikátnu koláž vyskladanú z 36 422 selfies, ktoré ľudia odfotili počas Dňa Zeme a postli na sociálne siete s hastagom #GlobalSelfie. Všetko to začalo otázkou Where are you on Earth right now?, ktorú položila NASA na sociálnych sieťach. Odpoveďou boli tisíce fotografií zo všetkých kontinentov našej planéty a výsledkom je zoomovateľný 3,2 gigapixlový obrázok znázorňujúci obe hemisféry našej planéty tak, ako boli nasnímané satelitom 22. apríla 2014 (Deň Zeme). Po priblížení si môžete pozrieť jednotlivé selfies ľudí z 113 krajín sveta. Napíšte do komentov, ak sa vám v tej mase podarí nájsť niekoho zo Slovenska.

#GlobalSelfie
Obe hemisféry našej planéty vyskladané z tisícov selfies.

Nechajte sa odpočúvať

Facebook hľadá nové cesty, ako zvýšiť aktivitu užívateľov a výsledkom je nová verzia mobilnej FB appky, ktorá bude čoskoro dostupná v USA. Užívateľ si v nej bude môcť aktivovať sledovanie zvukov vo svojom okolí a FB podobným spôsobom, ako appka Shazam rozpozná, akú hudbu počúva, alebo aký film či seriál sleduje. Na základe týchto dát dokáže k bežnému statusu automaticky priradiť názov songu, cover albumu, ale aj možnosť prehrať 30-sekundovú ukážku v Spotify alebo podobnej hudobnej službe. Štartuje tak doba automaticky generovaných statusov, za pár rokov sa pokojne môže stať, že po zanalyzovaní zvukov z vášho okolia vám FB zobrazí najbližšie lekárne, kde sa dá kúpiť tehotenský test.

 

Startup ruskej vlády

Internet je podľa Vladimíra Putina projektom CIA a najpopulárnejší ruský vyhľadávač Yandex.ru, (62% podiel na ruskom trhu), ktorý má vo vedení amerických a európskych manažérov, je tiež nedôveryhodný. Ruská vláda preto oprášila geniálny nápad z roku 2008 a pripravuje spustenie vlastného štátneho vyhľadávača Sputnik. Ten bude povinnou homepage na všetkých počítačoch v ruských školách, ako aj v štátnej správe a dostupný bude len z ruských IP-čiek. Krásna izolácia. Výsledky vyhľadávania tak budú ľahko kontrolovateľné a už nikdy nebudú odporovať ruskej propagande. Pre ruskú vládu je internet nepríjemne slobodné médium, preto vláda hľadá všetky spôsoby na to, aby ho dokázala kontrolovať. Napríklad bez súdneho príkazu môže dnes ruský úrad pre cenzúru blokovať akýkoľvek web alebo blog, ktorý má návštevnosť viac ako 3 000 užívateľov mesačne a publikuje to, čo sa ruskej moci nepáči.

Slovenské Pexeso proti filmovým pirátom

Rasťo Turek po projekte Synopsy.tv spustil ďalšiu zaujímavú službu zameranú na filmový priemysel. Vďaka špeciálnemu algoritmu dokáže jeho Pexeso kdekoľvek na internete vyhľadať nelegálne kópie videí a filmov. Akonáhle sa tak stane, Pexeso automaticky informuje majiteľa diela, a ten môže jedným kliknutím odoslať majiteľovi webu obsielku so žiadosťou o stiahnutie videa alebo doň umiestniť reklamu a začať na svojom obsahu zarábať. Podľa webu CzechCrunch trval vývoj projektu tri mesiace a za tento čas dostal Rasťo niekoľko ponúk na jeho predaj. Slovensko si vo svete buduje zaujímavé renomé, najskôr Piano spoplatní obsah a teraz toto… :-)

TECHBOX za titcoiny

Po bitcoinoch tu máme ďalšiu virtuálnu menu s obrovským potenciálom stať sa najobľúbenejším platidlom na planéte. Ak nie inde, tak v obchodoch prevádzkovaných mužmi určite. Titcoins totiž umožnia ženám platiť za tovary a služby fotkami svojich pŕs. Tento úžasný nápad je síce v skutočnosti viralom populárneho webu pre dospelých, no keďže aj šialenejšie projekty sa medzi ľuďmi chytili, tak ako prvý na Slovensku sme pripravení prijímať platby v titcoinoch. Jeden výtlačok aktuálneho čísla časopisu TECHBOX = 1 Titcoin. Svoje fotky posielajte na redakcia@techbox.skVideo týždňa

Alexander Polli je šialený WingSuit-jumper, ktorý vyskočil z vrtuľníka a v špeciálnom WingSuit obleku preletel rýchlosťou 250 km/h úzkou štrbinou v skale pohoria Montserrat neďaleko Barcelony.

Zdroje: gizmodo.com, NASA.gov, Facebook Newsroom, Maschable.com, CzechCrunch.cz, 9gag.tv, YouTube.com

Kde sa vzal SPAM?

SPAM je predvarený mäsový výrobok predávaný v konzervách. Originálny SPAM vyrába americká firma Hormel Foods Corporation od roku 1937 a základnými ingredienciami sú bravčové pliecko, šunka, soľ, voda, cukor, celé to spája modifikovaný zemiakový škrob a konzervuje dusitan sodný. Teda niečo ako náš lanšmít. Dnes sa SPAM vyrába v pätnástich rôznych verziách, najpopulárnejší je na Havaji a to až tak, že sa občas označuje ako Havajský steak. Skutočný význam označenia SPAM pozná podľa výrobcu len malý okruh bývalých manažérov firmy Hormel Foods, no vraj ide o skratku slov shoulders of pork and ham (bravčové pliecko a šunka).

Monty Python uviedli v roku 1970 scénku,v ktorej si dvaja zákazníci bistra objednávajú raňajky z menu, ktoré obsahuje SPAM v každom z ponúkaných jedál. No a keď sa v počiatkoch internetu začali objavovať nevyžiadané reklamné správy v každej emailovej schránke a vo všetkých vtedajších diskusných skupinách, dostali podľa tejto legendárnej scénky označenie SPAM. Podľa správy spoločnosti Symantec, tvorí SPAM 66% všetkej emailovej komunikácie.
zdroj: Wikipedia

Komentáre k článku