SpaceX má umiestňovať satelity nižšie k Zemi. Zníži množstvo kozmického odpadu

ZDROJ | SpaceX

Jedným z negatívnych dôsledkov objavovania a využívania vesmíru je vznik kozmického odpadu. Tak ako sa ľudia správajú k Zemi, robia aj v medzihviezdnom priestore. Vesmírne prostredie preplnené odpadom je už dávno smutnou realitou.

Spoločnosť SpaceX požiadala Federálnu komisiu pre komunikácie (FCC) o zmenu licencie, ktorá umožňuje prevádzkovať vyše 1 500 satelitov Starlink. SpaceX ich chce umiestniť o 600 kilometrov nižšie ako pôvodne požadovala.

Dôvod je prozaický – bezpečnosť vesmírneho priestoru. SpaceX hovorí, že vďaka tejto zmene bude oveľa jednoduchšie zbaviť sa satelitov v prípade poruchy, alebo skončení ich činnosti. Táto zmena zároveň vysvetľuje, prečo boli dva skúšobné satelity pre Starlink umiestnené na obežných dráhach v nižších výškach, ako bolo naplánované.

ZDROJ | Primal Space

FCC schválila SpaceX licenciu v marci 2018 pre prvú fázu projektu Starlink. Ten má v konečnom pláne vypustiť 12-tisíc satelitov, ktoré budú poskytovať internetové pokrytie. V pôvodnej žiadosti pýtala SpeceX FCC o povolenie vypustiť 4 425 satelitov na obežné dráhy vo výškach 1 110 až 1 325 kilometrov. V žiadosti o zmenu chce teraz znížiť obežnú dráhu 1 554 družíc z 1 100 kilometrovej výšky na 550-kilometerovú.

Pozrite siSpaceX s vesmírnym internetom nežartuje. Vypustí prvé družice

Nižšia nadmorská výška umožňuje jednoduché odstraňovanie týchto satelitov, akonáhle sa poškodia, pokazia, alebo ukončia činnosť. V tejto výške pôsobí silnejší vplyv zemskej atmosféry. Jej častice dopadajú na satelity intenzívnejšie, vytláčajú ju z obežnej dráhy a pri ceste dole vďaka nim zhorí. Ďalšou výhodou takého umiestňovania satelitov je, že ich bude treba oveľa menej.

Zabezpečiť, aby sa satelity dostali z obežnej dráhy je o to dôležitejšie, že Starlink ich plánuje umiestniť niekoľko tisíc. Takáto veľká sieť môže zvýšiť riziko kolízií. Podľa nedávnej štúdie NASA bude musieť byť až 99 percent družíc spoľahlivo odstránených z obežnej dráhy do piatich rokov ich umiestnenia na ňu.

ZDROJ | SpaceX

Vo februári vypustila SpaceX dvojicu skúšobných satelitov TinTin A a TinTin B. Ich úlohou bolo otestovať technológie, ktoré budú zabezpečovať pokrytie Zeme internetom. Plánovali ich vypustiť vo výške 511 kilometrov a po skontrolovaní všetkých systémov sa mali presunúť pomocou palubných trysiek do výšky 1 125 km. Táto operácia mala trvať šesť mesiacov. Napokon však satelity neopustili výšku 500 km.

TinTin A (červený), TinTin B (modrý) a satelit PAZ (zelený), ktorý sa spustil so skúšobnými satelitmi Starlink. ZDROJ | Jonathan McDowel

SpaceX sa totiž rozhodla zmeniť plán na základe toho, čo sa dozvedeli z prevádzky TinTinov. „Prevádzka v nižšej nadmorskej výške ponúka niekoľko atraktívnych funkcií počas nominálnej prevádzky aj v neplánovaných scenároch,“ uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení. Ďalej to zjednoduší konštrukciu kozmickej lode a zníži latenciu signálov na iba 15 milisekúnd, čo by „bolo prakticky nepoznateľné takmer všetkým používateľom,“ skonštatovala SpaceX.

SpaceX uznáva, že nižšia obežná dráha nemá len samé pozitíva. Keďže atmosféra je v tejto nadmorskej výške hustejšia, satelit musí vynakladať viac námahy, aby zotrval na obežnej dráhe a nezačal predčasne klesať k Zemi.

FCC zatiaľ požiadavku SpaceX neschválila, ale podľa vyjadrení členov komisie sa tak môže stať ešte tento mesiac. Spoločnosť SpaceX sa vyjadrila, že prvú sériu satelitov Starlink chce vypustiť v roku 2019. Ak chce splniť licenciu FCC, musí vypustiť aspoň polovicu zo 4 425 satelitov v priebehu šiestich rokov.

Vízia pokrytia celej Zeme internetom dostáva čoraz jasnejšie kontúry. Možno už o pár rokov bude internet dostupný prakticky kdekoľvek a na dnešné časy sa bude spomínať s úžasom – ako sme mohli bez jeho globálnej dostupnosti fungovať?

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku