SpaceX dopravila do vesmíru japonskú družicu. Prvý stupeň opäť úspešne pristál

ZDROJ | SpaceX

SpaceX sa darí. Komerčných letov pribúda a zdokonaľuje aj techniku pristávania prvého stupňa nosnej rakety. Aktuálne má firma na sklade takýchto prvých stupňov šesť.

Pozrite siViacnásobne využiteľné rakety zmenia kozmonautiku

Najnovšie 14. augusta  o 05:26 UT odštartovala zo štartového komplexu 40 na Cape Canaveral nosná raketa Falcon 9, ktorá vyniesla do vesmíru japonskú telekomunikačnú družicu JCSAT 16. Ide o geostacionárnu družicu pre spoločnosť SKY Perfect JSAT.

spacex-JCSAT16
ZDROJ | SpaceX

Po úspešnom absolvovaní prvej fázy letu bol druhý stupeň nosnej rakety s družicou navedený na základnú obežnú dráhu. Následne bola družica dopravená na prechodovú dráhu, ktorá je medzistupňom pre let na geostacionárnu dráhu.

Pozrite siRakety SpaceX zvládnu vyšší náklad, zamieria aj na Mars

Stúpajúci záujem o služby SpaceX pramení aj z jej schopnosti ponúknuť služby pri doprave nákladov za výhodnejšie ceny než konkurencia. Táto schopnosť v budúcnosti ešte narastie, keď začne SpaceX využívať recyklované prvé stupne, ktoré zbiera po mäkkom pristátí. Náklady na štart by sa s ich pomocou mali znížiť asi o 30 percent.

https://www.youtube.com/watch?v=OERDIFnFvHs

Prvý stupeň Falcon 9 aj po lete s družicou JCAST 16 úspešne pristál na plošine zakotvenej v Atlantickom oceáne. Bol to v poradí už šiesty úspešný pokus o návrat 1. stupňa. Podľa šéfa SpaceX Elona Muska sa vesmírna spoločnosť v priebehu septembra, alebo októbra tohto roku pokúsi letieť do vesmíru s renovovaným použitým prvým stupňom.

Pozrite siBoeing má kontrakt na prvý pilotovaný let k ISS

V súčasnosti SpaceX lieta pre agentúru NASA s nákladnou loďou Dragon aj k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Pred niekoľkými dňami podpísala NASA so SpaceX aj kontrakt na dopravu kozmonautov na Medzinárodnú kozmickú stanicu kozmickou loďou Dragon 2.

Mars-Dragon-SpaceX_na_ISS
ZDROJ | NASA

Ide už o druhú objednávku pre SpaceX, keď prvá bola podpísaná v novembri 2015. Podobnú objednávku na dopravu kozmonautov na ISS získal už v máji a decembri 2015 aj Boeing, ktorý chce k ISS lietať s kozmickou loďou CST 100 Starliner.

Pozrite siSpaceX chce ľudí na Marse už čoskoro

Hoci prvý skúšobný let majú SpaceX , aj Boeing uskutočniť až na budúci rok, prípravné práce na ISS už prebiehajú. 19. augusta majú americkí kozmonauti Jeff Williams a Keta Rubins vystúpiť do voľného priestoru a pripojiť prvý z dvoch adaptérov IDA (International Docking Adapter), určených pre prijímanie komerčných kozmických lodí Boeing a SpaceX. Adaptér  bol na ISS dopravený 20. júla nákladnou loďou Dragon a bude nainštalovaný na PMA-2 (Pressurized Mating Adapter-2) v prednej časti modulu Harmony.

ZdrojSpaceX

Komentáre k článku