Zážitok beztiaže, alebo mikrogravitácie je len jeden z nezabudnuteľných aspektov pri letoch do vesmíru. Tým druhým sú fascinujúce pohľady na modrú planétu, Mesiac, Slnko a hviezdy z kozmickej perspektívy.
Pozrite siKamera 360fly natáča v Ultra HD rozlíšení, onedlho bude na Slovensku
Potulky vesmírom z pohodlia domova
Takýto zážitok hodlá pre širokú verejnosť zaistiť spoločnosť SpaceVR prostredníctvom virtuálnej reality snímanej on-line 360-stupňovou videokamerou so 4K rozlíšením.
Umiestnená má byť v družici priamo na obežnej dráhe Zeme. Pôjde o komerčný projekt, ale predstavu o cenách za virtuálne vesmírne výlety SpaceVR zatiaľ nezverejnila.

Startup SpaceVR vyzbieral na projekt prvej satelitnej kamery Overview 1čiastku 1,25 milióna USD. Kapitál má byť použitý na urýchlenie vývoja palubného softvéru, vývoj kanálov na distribúciu obsahu (videa) a celosvetovú sieť pozemných prijímacích staníc. Pôjde o prvú satelitnú kameru pre virtuálnu realitu.
Projekt už dostáva reálne črty, keďže SpaceVR už uzavrela kontrakt so spoločnosťou NanoRacks LLC. Tá poskytuje komerčný hardvér a služby na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pre celý rad partnerov, vrátane NASA, ESA, nemeckej kozmickej agentúry DLR , japonskej JAXA a ďalších.
Pozrite si360fly 4K – obrovský skok v kvalite videa
Overview 1 bude dopravená na ISS na palube nákladnej lode SpaceX Dragon v rámci misie CRS-12, ktorá je plánovaná na 8.4.2017. Družica bude potom vypustená na nízku obežnú dráhu pomocou systému NanoRacks Cubes Deployer (NRCSD).
Pribudnú aj ďalšie planéty?
NanoRacks, ktorý je aj investorom v SpaceVR, bol poradcom a partnerom spoločnosti od jej vzniku v roku 2015. Ambície SpaceVR však nekončia pri snímaní virtuálnej reality z obežnej dráhy Zeme.
Neskôr chce umiestniť komerčné kamery v rôznych častiach slnečnej sústavy, vrátane obežnej dráhy, alebo povrchu Marsu.

V tomto prípade však visia otázniky nad technickým zabezpečením podobných projektov. Dnes by totiž prenos niekoľkých UltraHD videokanálov napríklad z Marsu podstatnou mierou zaťažil Deep Space Network (DSN).
To je sieť „vesmírneho internetu“, ktorú NASA využíva na komunikáciu s medziplanetárnymi sondami, aj s niektorými družicami na obežnej dráhe Zeme.
Nádejou je ale technologický upgrade DSN, ktorý chce NASA realizovať. Pomocou laserových lúčov by bolo možné zrýchliť dátový prenos z Mesiaca, alebo z Marsu až na 0,6-1 Gbit/s.
Tam by sa už nejaké videostreamy asi zmestili, len či NASA, ako kozmický operátor bude poskytovať dátový flatrate…
ZdrojSpaceVR
Komentáre k článku