Sony Xperia XZ3 – po mesiacoch ďalšia vlajková loď, má OLED displej

Sony si nedá povedať a tak sme sa aj na tohtoročnej výstave IFA 2018 dočkali novej vlajkovej lode. Po modeli Xperia XZ2 a Xperia XZ2 Premium prichádza model Xperia XZ3. Čím je iná?

Na prvý pohľad ničím. Telo má takmer identický dizajn s predošlými modelmi. Displej má zaoblené rohy a bočné strany, čo ale nemá žiadny hlbší význam. Má 6-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie 1 440 x 2 880 px. Pomer strán je tak 18:9.

Úplnou novinkou je typ displeja, je to OLED! Nechýba mu ani podpora HDR. Čo mu bude ale chýbať viac je lepšie krycie sklo. Sony opäť použilo Gorilla Glass 5, nie najnovší model Glass 6.

Vo vnútri je osadený aktuálne najvýkonnejší Snapdragon 845 s taktom 2,8 GHz, sekunduje mu grafický čip Adreno 630, no len 4 GB RAM. Vnútorná pamäť ostala na hodnote 64 GB, stále ju je možné rozšíriť microSDXC kartou. Okrem LTE a VoLTE je XZ3 pripravená aj na 5G. Ako, to už výrobca neupresnil.

Roman Calík naživo z IFA 2018:
„Musím priznať, že pri predstavení ma nová Xperia XZ3 takmer ničím neprekvapila. Po tom, ako som ju však chytil do rúk, mením názor. Spracovaním ide o jeden z najkrajších telefónov na trhu. Po vzore Nokie 8 Sirocco a Samsung Galaxy S9/S9+ má OLED displej so zakrivenými bočnými stenami, výborne sa drží v ruke a pôsobí veľmi luxusne. Trocha chaoticky zatiaľ vyzerá ovládanie Side Sense, kde dvojitým kliknutím na bočnej hrane displeja vyvoláte špeciálne menu. Prostredie je však nové a celkovo ide o výrazný krok vpred v ponuke Sony. Žiaľ duálneho fotoaparátu ani automatického snímania super spomalených videí sme sa stále nedočkali.“

Samozrejmosťou je Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS a všetky možné snímače a senzory. Nechýba ani snímač odtlačku prstov, ktorý je na rovnakom mieste, ako v modeli XZ2. Rovnako nechýba ani Dynamic Vibration System pre vibračnú odozvu aj počas multimediálnych súborov.

Ani tú v novej vlajkovej lodi nečakajte. Naopak, uspokojiť sa musíte s pôvodným 19 Mpx fotoaparátom. Nového 48 Mpx čipu sme sa tak nedočkali. Možno zas o pár mesiacov vo verzii Premium. Rovnako je identická aj webkamera. Má 13 Mpx a Full HD video.

V štýle ostatných tohtoročných vlajkových lodí ani XZ3 nemá 3,5 mm audio port. Má však rovnako tučné telo, do ktorého by sa  zmestili aj dva. Samozrejmosťou je však telo odolné voči vode a prachu (IP68).

https://youtu.be/aPZ8SIY9Vbk

Novinkou je operačný systém, ktorý má byť už Android 9.0 s Side sense, umelou inteligenciou, ktorá sa bude učiť vašim zvykom. O čosi väčšia je aj batéria, tá má kapacitu 3 330 mAh. Rozmery novinky sú 158 x 73 x 9,9 mm, hmotnosť je takmer 200 gramov.

Novinka bude v predaji už o pár týždňov v čiernej, sivej, zelenej a bordovej farbe. Či sa všetky farby dostanú aj na náš trh nie je známe. Ceny by sa mali pohybovať na úrovni modelu XZ2, teda okolo 800-850 €.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2018 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

ZdrojSony

Komentáre k článku