Sony Xperia XZ2 Premium dostal update na Android 9 Pie. Aké zmeny prináša?

Len pred pár dňami sme vám priniesli recenziu maxi vlajkovej lode japonského producenta, model Sony Xperia XZ2 Premium. Počas testovania bol v ňom nainštalovaný operačný systém Android vo verzii Oreo 8.0.0. Update na Android 9 Pie však už dorazil aj na Slovensko.

V priebehu minulého týždňa sa na internete objavili informácie o tom, že aktualizácia systému Android na verziu 9 Pie sa dostáva už aj na posledný smartfón Sony, ktorý sa na trh dostal ešte s predošlou verziou Oreo 8. Ako dobre vieme, je ním Sony Xperia XZ2 Premium, keďže najnovší model Xperia XZ3 už dostal Android 9 od výroby.

recenziaSony Xperia XZ2 Premium – obor s duálnym fotoaparátom a skvelou výdržou

Včera sme v XZ2 Premium zaregistrovali aktualizáciu systému, ktorej veľkosť bola niečo cez 1 GB. Po jej stiahnutí a nainštalovaní sme sa dočkali príjemného prekvapenia. Telefón sa zapol s aktualizovaným Android 9 Pie.

Na prvý pohľad to vyzeralo, že sa veľa nezmenilo, no v nasledujúcich minútach sa pomaly začali odhaľovať novinky. Tie sú, pochopiteľne, najskôr dizajnového charakteru, čo si môžete všimnúť na screenshotoch. Zmenený je dizajn ponuky Nastavenia, lišty s rýchlymi prístupmi k vybraným nastaveniam atď.

Pozrite siSony Xperia XZ3 – po mesiacoch ďalšia vlajková loď, má OLED displej

Ďalej, napríklad pri Aplikáciách (Nastavenia – Aplikácie a upozornenia) sa už nevyroluje len strohý zoznam nainštalovaných appiek, resp. ponuka možností, ale zobrazí sa najskôr päť nedávno spustených appiek s časom, kedy boli naposledy použité. Následne si môžete dať zobraziť všetky aplikácie, alebo pokračovať v konfigurácii upozornení.

V časti Batéria pribudlo v Rozšírených možnostiach zapnutie/vypnutie zobrazovania percent batérie v stavovom riadku navrchu displeja, či funkcia Adaptácia batérie (viď screenshot), slúžiaca na predĺženie výdrže.

V recenzii je spomenutá aj funkcia zobrazenia informácií bez rozsvietenia displeja: „Zariadenie skontrolujte tak, že ho zodvihnete“. Teraz je po novom táto funkcia stručnejšie pomenovaná „Ambientné zobrazenie“ s tým, že si v nej ďalej môžete nastaviť zobrazovanie nálepky alebo fotografií, prípadne aj hudobné informácie o prehrávanej skladbe. K tejto funkcii sa v Nastaveniach dostanete buď cez položku Obrazovka, alebo Uzamknutie obrazovky a bezpečnosť.

recenziaSony Xperia XZ Premium – 960 fps video v obrovskom smartfóne

Dizajnovou úpravou prešli aj virtuálne tlačidlá na reštart a vypnutie telefónu a zosnímanie obrazovky, ktoré sa na displeji aktivujú dlhým podržaním tlačidla napájania. Taktiež je upravený „posuvník“ hlasitosti vyzvaňania a médií, pričom nad nimi je tlačidlo na rýchlu zmenu: vyzváňanie, vibrovanie, tichý režim.

Dobre, toto sú pre niektorých možno detaily, bez ktorých by sa vedeli zaobísť, ale určite potešia. Čo však ešte viac poteší, je nárast výkonu. Ten nie je zanedbateľný. Podľa AnTuTu došlo k zvýšeniu výkonu o cca 30 tisíc bodov! Perfektné.

Hoci pri bežnej práci takýto výkon takmer nie je možne registrovať, XZ2 Premium už pred updateom šliapala perfektne plynula a hladko. Prejavilo sa to, pochopiteľne, pri náročnejších činnostiach a najmä hrách. Hra World of Tanks teraz beží ešte plynulejšie, hoci s ňou neboli takmer žiadne problémy už predtým.

Zrejme už čakáte, kedy sa konečne dostanem k tomu najpodstatnejšiemu, čo update na Android 9 Pie u Sony Xperia XZ2 Premium prináša. Nech sa páči. Áno, je to kompletná rekonštrukcia fotoaplikácie! Konečne…

Tá je v podstate zhodná s novou fotoappkou v XZ3, avšak tu je, logicky, zohľadnené použitie duálneho fotoaparátu. Je to vidieť v nastaveniach fotoaparátu, kde je možnosť jeho použitia automatická, alebo je duálny fotoaparát vypnutý.

Nové rozhranie fotoappky prinieslo rýchlejší a jednoduchší prístup k hlavným položkám, ako napr. prepínanie predného/zadného fotoaparátu, vyváženie bielej a svetelnosť, pomer strán, časovač a blesk.

Medzi fotoaparátom a videom sa prepína posunom prsta hore/dole, ale nie je tu samostatne manuálny režim. Ten je aj s ďalšími presunutý do položky REŽIM, na displeji vpravo dole. Takže okrem manuálneho je tu aj Bokeh, Monochromatický, Spomalený (videá v 960 fps a 120 fps), Google Lens, Panoráma atď.

Síce si na nové rozloženie ovládania fotoaparátu treba nanovo zvyknúť, považujem ho za prínosné. Naozaj urýchľuje ovládanie foťáka. Z množstva noviniek spomeniem napríklad rýchlu úpravu vyváženia bielej. Vidieť to na screenshotoch, ale zároveň aj na fotografiách, vyhotovených krátko po sebe. A takto by som mohol pokračovať ďalej.

Keďže od nainštalovania updateu na Android 9 Pie prakticky ubehlo iba niekoľko hodín, snažil som sa poskytnúť vám prvé postrehy z neho s najdôležitejšími zmenami. Ako som už spomenul, okrem dizajnu a niektorých noviniek v nastaveniach, je to predovšetkým zvýšenie stability a výkonu a hlavne nová fotoaplikácia.

Ak niekto z vás, čitateľov, už má taktiež nainštalovanú novú verziu A9 Pie vo svojom Sony Xperia XZ2 Premium, môžete sa so svojimi postrehmi podeliť v komentároch pod článkom.

Komentáre k článku