Sony Xperia XZ a X Compact dorazili na Slovensko

Novinky Sony z výstavy IFA 2016 sme už mali možnosť vyskúšať vo Vysokých Tatrách. Zástupcovia Sony nám prezradili, kedy novinky uvidíme v predaj, vieme i ceny a ďalšie zaujímavé podrobnosti.

RECENZIASony Xperia XZ – nový dizajn, laserové ostrenie a USB-C

Sony v Berlíne okrem smartfónov ukázalo aj množstvo zaujímavých konceptov, ktoré sa taktiež dostanú do predaja. Písali sme si o nich v samostatných článkoch, zaujme najmä projektor Sony Xperia Projector, ktorý na akúkoľvek plochu vytvára dotykový 2D obraz. Po novom pracuje na OS Android, takže z neho môžete mať veľký tablet na stole či projektor na stene.

Sony Xperia Projector live 4

Taktiež sa v blízkej budúcnosti dočkáme finálnej verzie inteligentného zariadenia Sony Xperia Agent, osobného asistenta, ktorý reaguje na váš hlas a gestá. Dokonca Sony ukázalo, ako ho môžete prepojiť napríklad s kávovarom. Pri príprave kávy informuje vašich blízkych, aby ste sa mohli porozprávať.

Sony Xperia Agent live

Nás samozrejme najviac zaujala novinka Sony Xperia Ear, unikátny Bluetooth asistent v tvare slúchadla, s ktorým môžete ovládať vybrané funkcie smartfónu a komunikovať hlasom. Máme potvrdené, že dorazí aj na Slovensko a to za cenu 199 € už v polovici novembra 2016.

Pozrite siSony Xperia Ear – hlasový asistent do ucha je skutočnosťou

Sony Xperia Ear live 5

Sony Xperia XZ

Rozhodne ste však určite zvedaví, kedy k nám dorazí predstavená vlajková loď Sony Xperia XZ. Po zmene označení modelov zo Z na X ide o prvú skutočnú vlajkovú loď výrobcu v portfóliu smartfónov.

sony_xperia_xz_x_compact_10

Sony hovorí, že pri tvorbe XZ-ka boli dôležité 3 kľúčové oblasti noviniek. Môžete sa tak tešiť na lepší fotoaparát, dizajn ale aj asistenta. Najmä na fotoaparát sme v redakcii zvedaví, pretože tu Sony napriek líderstvu v produkcii čipov zaostáva za konkurenciou.

sony_xperia_xz_x_compact_12

Po novom prinesie fotoaparát hlavné vylepšenia pod spoločným označením Triple Image Sensing Technology. Novinka totiž ponúka RGBC-IR senzor pre zachytenie čo najvernejších farieb snímanej scény. Biela, červená a ďalšie farby by mali byť skutočne reálne, tak ako ich vidíte ich zachytí fotoaparát aj vo fotografiách.

sony_xperia_xz_x_compact_13

Ďalším dôležitým vylepšením fotoaparátu je laserové zaostrovanie, čo sa hodí pre optimálne snímanie objektov v rôznej vzdialenosti. Základom fotoaparátu je pritom vylepšený 23 Mpx Exmor RS CMOS snímač s veľkosťou 1/2,3″ a citlivosťou do ISO 12 800.

sony_xperia_xz_x_compact_17

sony_xperia_xz_x_compact_18

Ako správnej vlajkovej lodi nesmie chýbať výkonný hardvér, a tak sa môžete tešiť na 64-bitový Snapdragon 820, grafiku Adreno 530 a 3 GB RAM, taktiež podporu pamäťových kariet či 5,2-palcový Full HD displej.

sony_xperia_xz_x_compact_21

Sony vsádza aj na výkon batérie, ktorá by mala vydržať dva dni. Ešte viac, najmä v súčasnosti poukazuje na inteligentné a bezpečné nabíjanie vďaka technológii Qnovo. Batéria sa totiž neprebíja a dokáže regulovať nabíjanie. Napríklad ak si necháte smartfón nabíjať v noci, nabije sa na 90%, následne sa prestane nabíjať a zvyšných 10% sa nabije tesne pred tým, kedy zvyknete smartfón odpojiť od nabíjačky.

sony_xperia_xz_x_compact_14

Určite vás bude zaujímať najmä cena novinky, ktorá je stanovená na 719 €. Na Slovensku za Sony Xperia XZ začne predávať už v priebehu prvých dvoch októbrových týždňov. V predobjednávkach operátora Telekom dokonca dostanete k smartfónu aj darček – slúchadlá Sony MDR-XB950BT v cene 199 €.

Pozrite siSony Xperia XZ – nová vlajková loď s laserovým ostrením

Na Slovensku budú dostupné všetky tri farebné verzie smartfónu, avšak napríklad v Telekome si XZ kúpite v novej farbe Forest Blue, ktorá vyzerá naživo veľmi dobre. Celkovo z novinky máme dobrý pocit, potešil nás najmä dizajn a spracovanie. XZ sa veľmi dobre drží v rukách.

sony_xperia_xz_x_compact_24

Sony Xperia X Compact

Menšia verzia X Compact chce byť alternatívou pre ľudí, ktorí nemusia veľké displeje. Podobne ako Apple iPhone SE, aj Sony tak bude mať nabitého zástupcu v segmente malých smartfónov. Novinka ponúkne 4,6-palcový displej, avšak iba s HD rozlíšením.

RECENZIASony Xperia X Compact – malý, ale výkonný s výborným foťákom

sony_xperia_xz_x_compact_29

Spracovanie je príkladné, i keď smartfón pôsobí hrubšie a najmä až príliš plastovo. Poteší vás taktiež 23 Mpx fotoaparát s 1/2.3” Exmor RS senzorom, laserovým zaostrovaním a LED diódou.

sony_xperia_xz_x_compact_25

V Sony Xperia X Compact pritom nájdete 6-jadrový 64-bitový procesor Snapdragon 650 s grafikou Adreno 510, 3 GB pamäťou RAM či vnútorný priestor 32 GB rozšíriteľný pamäťovými kartami. Oproti XZ však X Compact chýba vodeodolnosť, čiže štandard IP68.

Pozrite siSony Xperia X Compact – malý „veľký brat“ pre každého

sony_xperia_xz_x_compact_30

sony_xperia_xz_x_compact_31

Sony Xperia X Compact sa už predáva za cenu 469 €. Opäť je dostupná vo všetkých troch farbách, a to Mist Blue, Universe Black a White. Smartfóny Sony Xperia XZ aj X Compact už v redakcii naplno testujeme, ak vás zaujímajú, napíšte nám do komentárov alebo priamo cez správy na Facebooku.

A máme pre vás ešte jedno malé prekvapenie. Pozrite sa, kedy dostanú nové Xperie nový OS Android 7.0.

sony_xperia_xz_x_compact_15

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku