Sony Xperia 1 II – 5G, 3 foťáky so Zeissom a vracia sa aj 3,5 mm audio port!

ZDROJ | Sony

Sony práve predstavilo svoju novú vlajkovú loď, Sony Xperia 1 II. Je tak úplne jasné, koho nástupcom bude – Sony Xperia 1. Novinka má ale väčší displej, väčšiu batériu, väčší zoom a podporuje aj siete 5G.

ZDROJ | Sony

Hoci sa MWC 2020 tento rok zrušilo, výrobcovia aj tak predstavujú svoje pripravené novinky. Sony nevynímajúc. Nový smartfón, vlajková loď, Xperia 1 II (čítaj Xperia one mark two) je o čosi menšia – milimeter zhora, 0,3 mm z hrúbky. Hmotnosť je však o pár gramov vyššia. Celkovo má Xperia 1 II 166 x 72 x 7,9 mm a 181 gramov. Telo je stále odolné voči vode a prachu.

Displej s uhlopriečkou 6,5 palca s takmer 4K Ultra HD rozlíšením je prakticky rovnaký. Pribudla však softvérová záležitosť, ktorá vytvára efekt 90 Hz obnovovacej frekvencie, samotný displej 90 Hz nie je. Displej je teda typu OLED s rozlíšením 3 840 x 1 644 px s pomerom strán 21:9.  Kryje ho sklo Gorilla Glass 6. Rovnaké sklo je aj na zadnej strane. Snímača odtlačkov prstov pod displejom sme sa nedočkali, stále je samostatne na bočnej strane.

ZDROJ | Sony

Vyzerá to tak, že Sony konečne výrazne vylepšilo aplikáciu pre fotoaparát. Okrem toho novinka ponúkne Zeiss optiku na trojitom fotoaparáte. Ten sa zo stredu presunul na ľavú stranu zadnej strany. Prekvapivo ale Sony Xperia 1 II neponúkne obrie snímače s ešte väčším rozlíšením. Všetky tri majú 12 Mpx. Prvý je širokouhlý (16 mm, f/2,2), druhý je teleobjektív (70 mm, f/2,4) a tretí klasický (24 mm, f/1,7). Trojicu dopĺňa 3D iToF snímač na meranie hĺbky poľa. Hlavný snímač má byť 1,5x citlivejší a ponúknuť 70% pokrytie AF bodmi. Snímač má byť lepší aj v tmavých scénach.

Okrem toho ale Sony prinesie množstvo funkcií zo svojich CSC fotoaparátov, ktoré zatiaľ v smartfónoch nikto nemá. Napríklad Xperia 1 II bude jediným smartfónom s 20 fps snímaním s AF-C, ale aj ostrenie na oko v reálnom čase pre ľudí i zvieratá a špeciálny režim pre natáčanie videa od CineAlta, ktorý poznáme už z predošlého modelu. Od neho sa odvodil aj nový režim Photography Pro pre manuálne nastavenia fotografovania, ktorý ocenia hlavne profesionáli či nadšenci fotografie.

ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony

Video režim podporuje aj Full HD rozlíšenie pri 120 fps v 10 bit farebnej hĺbke s HDR, ale aj nový Cinematick 21:9 režim pri 24, 25, 30 alebo 60 fps. Poteší aj Touch AF, manuálne meranie expozície a viacero ďalších vylepšení. Nad displejom je 8 Mpx webkamera s Full HD videom a HDR.

V tele je osadený najnovší Snapdragon 865, ale len 8 GB RAM. Je to síce viac, ako v modeli Xperia 1, no v súčasnosti výrobcovia nemajú problém s 12 GB RAM. Grafika Adreno 650 je v tomto prípade samozrejmosť. Rovnako samozrejmosť, vďaka novému čipsetu, je i podpora sietí 5G. Je to teda prvý smartfón Sony s 5G. Nechýba Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC či GPS a všetky známe pozičné systémy.

Xperia 1 II bude tiež prvým smartfónom s podporou 360 Real Audio, novým audio formátom od Sony. Japonský výrobca ale ponúkne aj množstvo vylepšení zvuku od DSEE Ultimate po Hi-Res Audio. Absolútnym prekvapením je opätovná prítomnosť 3,5 mm audio portu! (Xperia 1 oň prišla) Nechýbajú ani stereo reproduktory.

Sony Xperia 1 II má potešiť aj hráčov. Novinka príde s 21:9 mobile gaming, podporou bezdrôtového ovládača Dual Shock a podporou Call of Duty Mobile v tomto formáte.

ZDROJ | Sony

Iným pozitívnym prekvapením je väčšia, 4 000 mAh, batéria. Tá navyše ponúkne bezdrôtové nabíjanie. Dnes už samozrejmosť, no Sony Xperia 1 ho napríklad nemala. Napriek tomu, v súčasnosti vlajkové lode ponúkajú aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Xperia 1 II ho nemá. Na nabíjanie je možné používať aj USB-C port (USB 3.1).

ZDROJ | Sony

Novinka bude pracovať na operačnom systéme Android 10. V predaji bude v čiernej a fialovej farbe (v zahraničí aj v striebornej) v druhom kvartáli. Cena pre náš trh je 1 199 €.

https://www.youtube.com/watch?v=81Z1dUAz_-A

ZdrojSony

Komentáre k článku