Sony má projektor s cenou auta, ktorý je ale pripravený na budúcnosť

ZDROJ | Sony

Japonské Sony predstavilo vynovenú verziu svojho top-end projektora pre tých najnáročnejších. Okrem toho, že zvláda Ultra HD, resp. 4K premietanie, nerobí mu problém ani HDR obraz a najnovšie je pripravený aj na Ultra HD vysielanie vďaka podpore Hybrid Log-Gamma. Lacný ale vôbec nebude.

sony-vpl-vw675es-4
ZDROJ | Sony

Sony VPL-VW675ES je prvým projektorom s 4K, ktorý podporuje nový štandard Hybrid Log-Gamma (HyLG) pre stremovanie obrazu v HDR. Ten síce ešte nie je stále dokončený, ale vraj bude stačiť update firmvéru, ktorý finálnu špecifikáciu štandardu doladí.

HyLG je štandard, ktorý sa bude používať pri televíznom prenose. Hoci klasické správy na takomto projektore nebude pozerať nikto, video streamovacie služby sa chystajú nasadiť tento štandard pre vysielanie Ultra HD filmov a seriálov v HDR.

Pozrite siČo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

Časom by sme sa ale mohli dočkať HyLG aj pri bežnom vysielaní. To chce ale ešte mnoho rokov, stále tu nemáme ani klasické Ultra HD vysielanie.

V súčasnosti novinka podporuje štandard HDR 10, v ktorom streamujú služby ako Netflix alebo Amazon. Žiaľ, u nás stále v HDR dostupné nie sú.

sony-vpl-vw675es-3
ZDROJ | Sony

V projektore sú natívne 4K SXDR (Silicon X-tal Reflective Display) panely, ktorým pomáha engine TRILUMINOS. K plynulému obrazu sa zas projektor dopracuje s technológiou Motionflow. Technológia Reality Creation sa zas stará o čo najvernejší obraz.

Problém VPL-VW675ES tak nerobí ani 4K obraz v 24 alebo 60 fps. Jas 280-watovej lampy je 1 800 lúmenov, životnosť dosahuje maximálne 6 000 hodín. D

ynamický kontrast výrobca udáva na 350 000:1. Obraz na stene môže mať od 60 do 300 palcov (cca 7,62 m), záleží od nastavenia motorizovanej optiky.

HDMI porty samozrejme podporujú HDCP 2.2. Rozmery novinky sú 49,6 x 19,5 x 46,4 cm, hmotnosť je až 14 kg. Počas fungovania spotrebováva 410 W. Nový projektor Sony VPL-VW675ES bude na trhu do Vianoc s cenou 14 999 USD.

Pozrite siUltra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

ZdrojSony

Komentáre k článku