Sony RX0 II – nový kráľ akčných kamier s výklopným displejom

ZDROJ | Sony

Sony pred takmer 2 rokmi predstavilo svoju prvú akčnú kameru s obrovským 1″ snímačom s označením RX0. Dnes japonský výrobca prichádza s modelom RX0 II, ktorý využíva rovnako veľký snímač, ale pridáva nové šikovné vychytávky.

https://www.youtube.com/watch?v=M8q-_r5J_VI

Sony RX0 II (DSC-RX0M2) sa od pôvodného modelu veľmi neodlišuje. Minimálne nie navonok. Stále ide o kvádrik s objektívom v strede prednej časti. Rovnaký je i 15,3 Mpx CMOS snímač s veľkosťou jedného palca (13,2x 8,8 mm). Práve ten je v akčných kamerách unikátom, pretože je zhruba 4x väčší, ako bežne používané 1/2,3″ snímače, resp. ešte viac pri kamerkách s ešte menším snímačom.

ZDROJ | Sony

Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 80 – ISO 12 800, resp. ISO 25 600 v rozšírenom režime. Na ostrenie používa detekciu kontrastu s funkciou Eye AF a možnosťou výberu ľavého, alebo pravého oka. Elektronická uzávierka vie pracovať od 1/32 000 sekundy. Toto všetko pritom ovláda výkonný BIONZ X procesor. Kontinuálne snímanie je do 3,5 fps v plnom rozlíšení, alebo do 16 fps v Speed Priority Continuous režime, no pravdepodobne s nižším rozlíšením.

ZDROJ | Sony

Nad snímačom je taktiež rovnaký objektív – ZEISS Tessar T* so svetelnosťou f/4,0 a pevným ohniskom na 24 mm (po prepočte). Škoda, že Sony ho zabudlo vylepšiť, optická stabilizácia a lepšia svetelnosť by mu neublížili. A vzhľadom na cenu kamery by potenciálnych majiteľov navnadili určite viac. Jedinou stabilizáciou, aj to iba pri filmoch je elektronická SteadyShot stabilizácia.

https://www.youtube.com/watch?v=qL73MeVUuKM

Video je možné natáčať s maximálnym rozlíšením 4K Ultra HD s 30 fps v XAVC formáte s 100 Mbit/s dátovým tokom. Profíkov poteší podproa Picture Profile, S-Log2 a TC/UB. Nechýba ale známe 960 fps snímanie vo Full HD rozlíšení. Poteší aj intervalové snímanie do 9 999 záberov.

https://youtu.be/SbPdoThBDnU
https://youtu.be/lnMxGPyWcIc

Veľkým plusom je odolnosť voči vode, prachu, vlhkosti či tlaku (200 kg) aj bez externého puzdra – IP68, ale aj pádu z výšky 2 metre. Úplnou novinkou je horizontálne plne výklopný displej, ktorý je taktiež odolný voči nepriazniam osudu. Smerom nahor ho je možné vyklopiť o 180°, smerom dodola o 90°. Displej má uhlopriečku 1,5″ (3,8 cm) a rozlíšenie iba 320 x 240 px.

ZDROJ | Sony

Veľkým sklamaním môže byť stála prítomnosť microUSB portu a microHDMI portu. Tie už mal nahradiť USB-C port. Nechýba však Bluetooth a Wi-Fi na vzdialené ovládanie. Po novom má byť možné ovládať naraz bezdrôtovo do 6 (50 v lete), alebo drôtovo do 100 kamier RX0 II.

ZDROJ | Sony

Batéria vo vnútri má zvládnuť do 240 statických záberov, alebo do 35 minút videa. Rozmery krabičky sú 59 x 40,5 x 35 mm. Hmotnosť je 132 gramov. Nový Sony RX0 II sa má na trh dostať v máji. Cenu výrobca zatiaľ nešpecifikoval, no nízka nebude. Už pôvodný model stál okolo 850 €.

ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony

ZdrojSony

Komentáre k článku