Sony popri technológii OLED naplno štartuje Crystal LED

Japonský elektronický gigant spoločnosť Sony opätovne potvrdilo pozíciu veľkého hráča medzi výrobcami televízorov. Na minulotýždňovej medzinárodnej výstave CES 2012 totižto predstavila prototyp vlastného 55″ televízora, ktorý používa novú technológiu zobrazovania označovanú ako Crystal LED.

Sony Crystal LED

Aj napriek tomu, že technológia OLED bola a ešte aj je považovaná v televízoroch za technológiu budúcnosti, japonská spoločnosť Sony nespí na vavrínoch a usilovne pracuje na vývoji vlastnej technológie, ktorá by mala byť ešte lepšia ako OLED. Prvý prototyp televízora vybaveného touto novou technológiou Sony predstavilo počas minulotýždňovej výstavy CES 2012 v Las Vegas. Nová technológia, ktorá by niekedy v budúcnosti mala do našich obývačiek priniesť jasnejšie farby, lepší kontrast a dokonalú čiernu je označovaná ako Crystal LED. Narozdiel od LED alebo LCD televízorov sa na zobrazovanie nevyužíva svetlo prisvetľovacích trubíc alebo svetlo LED ale namiesto každej jednej zložky RGB spektra je samostatná dióda. V prezentovanom prototype s uhlopriečkou 55″ a FullHD rozlíšením tak výrobca implementoval viac ako 6 miliónov samostatných LED.

Sony Crystal LED

Nová technológia Crystal LED by mala mať rovnaké výhody ako v súčasnosti používaná OLED technológia a teda krajšie farby, vyšší kontrast a ešte dokonalejšiu čiernu. Vďaka tomu bude môcť dosiahnuť oveľa vernejšie farby a černejšiu čiernu ako pri použití súčasných technológii. Spoločnosť Sony sa vyjadrila, že Crystal LED bude poskytovať až 40 % nárast farebného gamutu a viac ako 10 násobne rýchlejšiu odozvu oproti súčasným televízorom. Na zahodenie istotne nie je ani spotreba na úrovni 70 W alebo pozorovacie uhly 180 stupňov, či jas 400 cd/m2. Technológia sa však ešte stále nachádza v štádiu vývoja a tak nie je známe kedy sa objavia prvé Crystal LED televízory. Vedenie spoločnosti sa však počas výstavy vyjadrilo, že aj naďalej bude pracovať aj na OLED televízoroch, súčasne sa ale bude snažiť o čo najskoršie nasadenie vlastnej technológie Crystal LED rovnako v profesionálnej ako aj v komerčnej sfére. Takže sa možno už čoskoro dočkáme nových ešte jasnejších, černejších a rýchlejších televízorov priamo od Sony.

Foto: theverge.com

Komentáre k článku