Sony má vážny problém s Xperiami, predaje rapídne klesajú

ZDROJ | Sony

Sony ešte koncom marca tohto roka oznámilo, že bude prepúšťať a reorganizovať svoje výrobné divízie. Najväčším problém je totiž mobilná divízia vyvíjajúca a vyrábajúca smartfóny Xperia. Kvartál čo kvartál je táto divízia stratová už nejaký ten piatok a tak sa vedenie rozhodlo, že bude najlepšie spojiť dokopy viaceré divízie.

Pozrite siSony zachraňuje Xperiu – reorganizuje a bude prepúšťať

ZDROJ | Sony

To, že je to správny a viac ako potrebný krok napovedá aj nedávne zverejnenie finančných výsledkov celej spoločnosti a jednotlivých divízií. Jediná mobilná divízia je v červených číslach, všetky ostatné sú na tom dobre, či až veľmi dobre. Sony teda kvôli mobilnej divízii neskrachuje, no pokojne sa môže stať, že značka Xperia skončí ako slávne VAIO. Ak si už nepamätáte VAIO zariadenia, vedzte, že išlo o špičkové top-end notebooky a počítače pre najnáročnejších, samozrejme, za nemalé sumy. Dizajn notebookov bol ale nadčasový, aj dnes by sa značka nemala za čo hanbiť.

ZDROJ | Sony

Ale späť k mobilnej divízii. Tá za fiškálny rok 2018, teda 12 mesiacov vyrobila Sony stratu neuveriteľných 97,1 miliardy yenov, čo je zhruba 777,3 milióna eur. Medziročne výnosy z predaja klesli o 31% na 498 miliárd yenov z cca 723 miliárd yenov v roku 2017.

Dôvodom je určite aj chabý predaj, ten nedosiahol ani polovicu predaja v roku 2017! V tom roku totiž predalo 13,5 milióna zariadení, v minulom roku to bolo iba zhruba 6,5 milióna kusov.

ZDROJ | Sony

Ako písal kolega ešte začiatkom apríla, „zlúčiť sa má niekoľko divízií, ktoré sa pretransformujú na Eletronics Prododucts & Solutions (EP&S). Ide konkrétne o divízie, ktoré vyvíjali a vyrábali televízory, audio produkty, kamery a fotoaparáty.”

Zmenou organizácie a prepustením zhruba 2 000 zamestnancov, resp. ich presunutím do iných divízií, chce Sony docieliť hlavne zníženie nákladov. V predpovedi na fiškálny rok 2019 je pri novej divízii nárast prevádzkových výnosov o 44,5 miliardy yenov, hoci predaje budú celkovo menšie, ako za rok 2018, nehovoriac o roku 2017.

ZDROJ | Sony

Otázne ale ostáva, či japonský výrobca bude tvrdošijne predstavovať a uvádzať na trh nové vlajkové lode každý polrok, alebo sa znormalizuje a prejde na jednoročný cyklus, ako drvivá väčšina výrobcov. LG, mimochodom, prechádza na 1,5-ročný cyklus.

Vlajkové lode Sony Xperia za posledné roky

Sony Xperia 1 – február 2019

Sony Xperia XZ3 – august 2018

Sony Xperia XZ2 Premium – apríl 2018

Sony Xperia XZ2 – február 2018

Sony Xperia XZ2 Compact – február 2018

Sony Xperia XZ1 – august 2017

Sony Xperia XZ1 Compact – august 2017

Sony Xperia XZs – február 2017

Sony Xperia XZ Premium – február 2017

Sony Xperia XZ – september 2016

Sony Xperia X Compact – september 2016

Sony Xperia X Performance – február 2016

Sony Xperia X – február 2016

Sony Xperia Z5 Premium – september 2015

Sony Xperia Z5 – september 2015

Sony Xperia Z5 Compact – september 2015

Popravde, polročný cyklus nových top modelov sme kritizovali už od jeho samotného začiatku. Čo tým Sony sledovalo nie je dodnes známe. Pôsobí to ale tak, že sa výrobca snažil vždy dobiehať aktuálnu konkurenciu, resp. predstavovať aspoň tak dobré smartfóny (na papieri) ako konkurencia, ale aj s čímsi extra navyše.

Tak sme sa nedávno dočkali modelov s extrémne pretiahnutým displejom s pomerom strán 21:9, ktoré majú byť lahôdkou pre fanúšikov filmu. Viete si ale predstaviť, že budete pozerať celovečerný film, či nebodaj blockbuster na miniatúrnom displeji, ktorý si navyše musíte držať pred nosom?

Na MWC 2018 sme sa zas dočkali smartfónu Xperia XZ2 s telom tučným ako spred 10 rokov. 11,1 mm hrúbka a hmotnosť takmer 200 gramov sú na telefón s 5,7″ displejom a cca 3 200 mAh batériou extrémne hodnoty. Vrcholom bol ale model Xperia XZ2 Premium s hrúbkou takmer 1,2 cm a hmotnosťou takmer štvrť kilogramu (236 g), no len s 5,8″ displejom a 3 540 mAh batériou! Ale aj tieto kúsky chceli zaujať čímsi extra – špeciálnym dynamickým vibrovaním. To malo byť tiež na vylepšenie multimediálnych zážitkov z telefónu pri hraní hier či sledovaní filmov a videí.

https://www.youtube.com/watch?v=fqyTTKaNal0

Xperia XZ1 prišla zas s inou fičúrkou – 3D Creator. Pomocou hlavného (!) fotoaparátu ste sa mohli nechať (niekým) nasnímať v 3D a potom to použiť na Facebooku, alebo poslať kamošovi do Xperia smartfónu. Využitie teda za 100 bodov. Xperia XZ Premium priniesla 960 fps Full HD videá. Výborné, no za 2 roky túto funkciu Sony zásadne nevylepšilo, dlhší čas nahrávania je je vylepšením.

Ako? Stačí sa pozrieť na to, čo s 960 fps videami dokázal Samsung pri svojich vlajkových lodiach. Takto by sa dalo pokračovať donekonečna. To ale nie je cieľ. Iba sme chceli ukázať, že Sony to síce myslí možno dobre, ale pri vývoji sa asi pýta nesprávnych skupín používateľov.

Vidieť to hlavne na predajoch, pretože kým Sony predaje klesajú, iným stúpajú. To znamená, že iní majú svoje smartfóny o čosi lepšie, alebo zaujímavejšie pre ľudí, ktorí sú za ne ochotní zaplatiť nemalé sumy. Stačí sa pozrieť na pozíciu Apple v tabuľkách najpredávanejších smartfónov sveta…

ZDROJ | Sony

Sony má tak vážny problém. Spájanie divízií môže byť riešením, veď všetky vyššie spomínané divízie majú čo-to dočinenia aj s mobilnými zariadeniami. Tie musia mať kvalitný obraz, kvalitný zvuk, ale aj kvalitný fotoaparát. Snáď sa Sony poučí a nebude pokračovať v tom čo doteraz – tvrdohlavo ísť hlavou proti múru.

Sony si totiž ide tvrdohlavo svojou cestou už dlhé roky. Ignoruje pridanie optickej stabilizácie, lebo ju vraj ľudia nepotrebujú. Dlhé roky ignorovalo pokročilé nastavenia fotoaparátu a hoci nie sme extrémni fanúšikovia duálnych fotoaparátov (alebo s ešte väčším počtom snímačov), svoje opodstatnenie pri spojení s umelou inteligenciou určite majú.

Sony svoj prvý smartfón s duálnym fotoaparátom predstavilo len pred rokom (XZ2 Premium), no ten sa na trh ani poriadne nedostal. Teraz očakávame Xperiu 1 z MWC 2019, ktorá má fotoaparát tri. Aký bude výsledok uvidíme v teste. 

Na mieste nie sú ani výhovorky, že v mobilnom svete sa už nič nové nedá priniesť. Čo potom taký Huawei s 5x optickým zoomom priamo v tenkom smartfóne? Alebo 5 fotoaparátov Nokie 9 PureView? Alebo čínske modely s výsuvnými systémami? Prípadne rozkladacie smartfóny? Aj v mobilnom svete je stále čo vymyslieť a vyvinúť.

Sony je mimochodom dvorným dodávateľom snímačov pre väčšinu výrobcov smartfónov. Je tak trochu na hanbu, že práve Sony nevie vytvoriť top fotomobil sveta. Doterajšie pokusy Sony priniesť top fotomobily nedopadli veľmi dobre, spomeňte si napríklad na veľký súboj top-end smartfónov z minulého roka. Sony Xperia XZ2 v ňom pohorela.

Pozrite siVyskúšali sme 5 top-endov na trhu! Ktorý má najlepší foťák?

Sony by sa malo jednoznačne zamyslieť nad svojou doterajšou pôsobnosťou a ideálne nechať s primeraným odstupným opustiť zamestnancov mobilnej divízie, ktorí mali na starosti doterajšiu stratégiu. Ak tí totiž ostanú v novej divízii a presadia si svoje doterajšie vízie, Sony to môže s Xperiou zabaliť už o nie veľa rokov. A to by bola škoda, pretože Xperia smartfóny kedysi prinášali novinky, ktoré konkurencia mať nedokázala. Za všetky stačí spomenúť odolnosť voči vode či dnes už históriu v podobe hardvérovej spúšte fotoaparátu.

ZdrojSony

Komentáre k článku