Sony má svoj prvý dron, rovno za 9 000 dolárov! Bez príslušenstva

ZDROJ | Sony

Sony ešte v minulom roku prekvapilo svet krátkym videom s dronom Airpeak. Neskôr sa objavili ďalšie strohé informácie a videá, no oficiálneho predstavenia sme sa dočkali až dnes. Sony Airpeak S1 má byť výsostne pre profesionálov a tomu je prispôsobená aj cena – 9 000 dolárov! Za dron „bez ničoho“.

Sony Airpeak S1 je prvotinou z dielne Sony, no aj tá mieri pre tých najnáročnejších, teda na profesionálov. Tí by mali oceniť, že k dronu Sony nepribaľuje napríklad gimbal či iné príslušenstvo, čo budú potrebovať si dokúpia, alebo použijú čo už majú.

Hoci cena 9 000 dolárov znie až šialene, konkurenčný DJI ponúka aj podstatne drahšie drony. Napríklad profi stroj DJI Matrice 300 RTK stojí takmer 13 000 €, a to je o čosi pomalší. Novinka je vyrobená kompletne v dielňach Sony, telo zje uhlíkových vlákien. Dron využíva bezuhlíkové elektromotory a 17-palcové vrtule.

ZDROJ | Sony

Dron Sony Airpeak S1 totiž dokáže lietať maximálnou rýchlosťou 25 m/s, teda 90 km/h. Z 0 na 80 km/h dokáže zrýchliť v priebehu 3,5 sekundy (bez doplnkov)! Na veľkosť a druh drona je to výborná hodnota. Navyše dokáže odolávať vetru až do rýchlosti 20 m/s, teda 72 km/h. Dron vie stúpať pod uhlom 180°, teda kolmo hore a lietať pod uhlom maximálne 55°.

Dron sám o sebe dokáže lietať maximálne 22 minút (bez nákladu), s kamerou na tele sa ale čas skráti na 12 minút. 37-voltová batéria má kapacitu 2 518 mAh, resp. 93 Wh. V predajnom balení majú byť dve batérie.

ZDROJ | Sony

Dron Sony Airpeak S1 má dokonale pracovať so všetkými Sony a CSC aparátmi. Za nemalú sumu bude možné k dronu si objednať aj špeciálne upravený gimbal Gremsy T3 práve pre Airpeak S1, no bez sieťového pripojenia ku kamere. Tá musí fungovať s vlastnou batériou.

ZDROJ | Sony

Na tele dronu je niekoľko stereo kamier a snímačov, ktoré umožňujú lietať dronu aj keď vypadne signál z ovládača. Zároveň aj v prípade chyby pilota by dron nemal naraziť do žiadnych prekážok. Dron je možné ba pomocou diaľkového ovládača, mobilná appka slúži iba na doplnkové nastavenia drona a FPV sledovanie. Samozrejmosťou je aj duálne ovládanie – jeden oprátor ovláda dron, druhý gimbal.

Prečo by si mali profesionáli kúpiť dron od Sony. Jedným z dôvodov má byť aj bezpečnosť a nariadenia, ktoré napríklad obmedzujú používanie dronov z Číny.

ZDROJ | Sony

ZdrojSony

Komentáre k článku