Sony má prvé 2.1 a 3.1 soundbary s Dolby Atmos zvukom

ZDROJ | Sony

Japonské Sony si do Las Vegas prinieslo aj dvojicu nových soundbarov pre tých náročnejších. Obe novinky sú vybavené virtuálnym priestorovým zvukom podporujúcim Dolby Atmos a to majú iba 3, resp. 2 reproduktory.

Sony HT-ZF9

Tým vybavenejším modelom je soundbar ZF9, ktorý má tri reproduktory. Celkovo tak systém tvorí 3.1-kanálový systém pre domáce kino.

ZDROJ | Sony

Vďaka novej technológii Vertical Surround Engine ale je možné počúvať ešte lepší priestorový zvuk s Dolby Atmos. Technológia od Sony totiž dokáže z trojice reproduktorov vyťažiť maximum a vytvárať virtuálny priestorový zvuk, ktorý na poslucháča smeruje z každej strany, vrátane tej hornej.

Na vytváranie tohto efektu používajú iné sounbary viac reproduktor, z ktorých dva smerujú nahor. Navyše aj keď zdroj zvuku nemá Dolby Atmos či viackanálový zvuk, ZF9 po stlačení tlačidla Vertical S vytvorí 7.1.2 zvuk aj zo stereo (2.0) zdroja. Nebude to síce to, čo originál Dolby Atmos, ale môže to byť zaujímavejšie, ako bežné stereo, hlavne pri sledovaní filmov.

ZDROJ | Sony

Novinka má vo výbave aj systém S-Force Pro Front Surround, ktorá má zdokonaľovať predné priestorové zvukové pole. Pre ešte masívnejší zvuk je k ZF9 možné pripojiť aj bezdrôtové zadné reproduktory SA-Z9R a vychutnať si zvuk ešte viac.

Na pripojenie zdroja je možné využiť nielen HDMI (2 vstupy, 1 výstup s TV ARC) či optický alebo analógový vstup, ale aj USB, Ethernet, Bluetooth alebo Wi-Fi. Nechýba ani podpora Chromecastu a Google Assistant. HDMI podporuje aj 4K HDR s Dolby Vision pass-through.

Celkový výkon je podľa výrobcu 400 W. Rozmery soundbaru sú 100 x 6,4 x 9,9 cm, hmotnosť je 3,1 kg. Subwoofer má rozmery 38,2 x 19 x 38,6 cm, hmotnosť je 8,1 kg.

ZDROJ | Sony

Sony HT-XF9000

Druhým modelom je síce o čosi chudobnejší kúsok XF9000 s dvomi reproduktormi v soundbare, no aj ten dokáže generovať virtuálny priestorový zvuk s Dolby Atmos. Rovnako, ako model ZF9, aj táto novinky podporuje DTS:X a niekoľko režimov pre konkrétne situácie – film, hudba, štúdio, správy, šport.

ZDROJ | Sony

Na pripojenie využíva všetky vyššie spomínané spojenia, chýba ale Wi-Fi, jeden výstup HDMI a Ethernet. Celkový udávaný výkon zostavy je 300 W. Šírka soundbaru je 93 cm, hmotnosť je len 2,5 kg. Basový reproduktor mý rozmery 38,2 x 19 x 38,7 cm, hmotnosť je 7,8 kg.

ZDROJ | Sony

Ceny noviniek výrobca zatiaľ nezverejnil. Na trhu by sa mali oba soundbary objaviť na jar tohto roka.

ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony

ZdrojSony,Sony

Komentáre k článku