Sony Cyber-shot RX10III – 25x zoom, Ultra HD video a kvantum funkcií

ZDROJ | Sony

Japonské Sony prekvapilo novým ultrazoom fotoaparátom Sony Cyber-shot RX10III. Tretia generácia poloprofi ultrazoomu prináša niekoľko noviniek, hoci základ ostal rovnaký. Sony tak ani nie po roku obmieňa top-end sériu najvýkonnejšieho kompaktu.

RECENZIASony Cyber-Shot RX10 II dokonalý, ale drahý ultrazoom

Sony Cyber-shot RX10III 6
ZDROJ | Sony

Sony RX10III má identické telo, ako predchodca, model RX10 II. Novinkou tak nie je ani kvantum manuálnych nastavení, ani 1″ 20,1 Mpx Exmor RS CMOS snímač s DRAM čipom. Hlavnou novinkou je väčší rozsah objektívu.

Kým pôvodný model disponoval 8,3x zoomom, novinka ponúkne rovno 25-násobné priblíženie, konkrétne 24-600 mm (po prepočte). Objektív Zeiss Vario-Sonnar T* pritom ponúka svetelnosť f/2,4 – f/4, ktorú dosahuje vďaka 6 asférickým členom vrátane jednej AA šošovky. Tie patria do 13 skupín z 18 samostatných členov.

Sony Cyber-shot RX10III 3
ZDROJ | Sony

Objektív je navyše plne stabilizovaný a vie vraj zastabilizovať obraz o 4,5 kroku. Objektív vie podať aj zaujímavé makro zábery. Minimálna vzdialenosť ostrenia je 3 cm (24 mm), resp. 72 cm (600 mm). O ostrenie sa stará pôvodný autofókus ostriaci od 0,09 sekundy.

Zaujímavá je aj rýchlosť elektornickej uzávierky – 1/32 000 s. Rýchly je aj BIONZ X procesor, ktorý v kombinácii s ostatným hardvérom dovoľuje kontinuálne snímať do rýchlosti 14 fps v plnom rozlíšení.

Sony Cyber-shot RX10III 1
ZDROJ | Sony

Plná automatika, PASM režimy, množstvo efektov či filtrov sú samozrejmosťou takmer u všetkých fotoaparátov. U mnohých ale určite nenájdete Full HD alebo Ultra HD video ,ktoré je možné snímať do XAVC S/AVCHD formátov.

https://www.youtube.com/watch?v=xAiddjPH7o8

Navyše poteší aj prítomnosť vysokorýchlostného snímania do rýchlosti 1 000 fps pri Full HD rozlíšení!

https://www.youtube.com/watch?v=i_nNfNcdBOY
https://www.youtube.com/watch?v=-tYhNIgi-SE

Filmárov poteší prítomnosť Picture Profile, S-Gamut/S-Log2, čistý HDMI výstup, TC/UB, REC Control, Dual Rec, Marker, Gamma Display Assist alebo rozšírené Zebra funkcie.

https://www.youtube.com/watch?v=snuGwWTLmqw

V zadnej časti je nielen elektronický OLED hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px, ale aj 3″ displej s VGA rozlíšením, ktorý však nie je plne vyklápateľný. Samozrejmosťou je Wi-Fi s NFC na prepojenie so smartfónom.

Samozrejmosťou je však aj poriadne vysoká cena, ktorá sa šplhá až na úroveň 1 500 dolárov. Podobnú cenu, ale v eurách môžeme očakávať aj na Slovensku. Na trhu sa RX10III objaví do leta.

Sony Cyber-shot RX10III 8
ZDROJ | Sony

ZdrojSony

Komentáre k článku