Sony A7R IV – 240 Mpx fotografie a bezkonkurenčná výbava

ZDROJ | Sony

Sony opäť potvrdzuje, že to s fotoaparátmi vie, hoci s tými vo svojich smartfónoch to akosi stále nefunguje. Najnovší počin medzi CSC fotoaparátmi vyráža dych a otvára ústa nejednému nadšencovi fotografie. Sony A7R IV má až 61 Mpx full-frame snímač, dokáže vytvárať 240 Mpx fotky a ostatnú výbavu mu môže závidieť akýkoľvek konkurent.

Sony A7R IV je už štvrtým modelom výrobcu v sérii alpha 7, ktorý patrí k absolútnej špičke. Niežeby doterajšie modely také neboli, no po čase Sony prichádza s výraznými vylepšeniami. Prvým, viditeľným je upravený dizajn. Telo je väčšie, ale zároveň aj odolnejšie voči vode a prachu. Telo má rozmery 128,9 x 96,4 x 77,5 mm, hmotnosť má byť 665 gramov.

ZDROJ | Sony

Vo vnútri je totiž osadený až 61 Mpx full-frame snímač s dynamickým rozsahom až 15 krokov EV. K tomu si pripočítajte citlivosť od ISO 100 do ISO 32 000, resp. ISO 50 – ISO 102 400 v rozšírenom režime. RAW súbory môžu mať 14-bitovú farebnú hĺbku.

Aby toho nebolo málo, snímač je stabilizovaný v 5 osiach a dokáže kompenzovať chvenie až do 5,5EV! To nedokáže takmer nikto. Vďaka extrémnej stabilizácii je A7R IV schopný vytvárať až 240,8 Mpx zábery (19 008 x 12 672 px) práve posunom stabilizačného systému. Pri tomto nastavení vytvorí novinka 16 záberov, ktoré spojí do jedného výsledného s obrovským rozlíšením.

Na ostrenie využíva hybridný autofókus (4DFocus) s detekciou kontrastu (325 bodov) a fázovým posunom (567 bodov). Autofókus pokrýva 74% plochy snímača.  Autofókus má byť extrémne rýchly, má zvládať Eye AF v reálnom čase nielen pri fotkách, ale aj vo videách a nielen na ľudoch, ale aj zvieratách. Vďaka výkonnému BIONZ X procesoru je A7R IV schopná snímať rýchlosťou až 10 fps v plnom rozlíšení do zhruba 68 záberov.

ZDROJ | Sony

Ďalšou lahôdkou je 0,5″ OLED hľadáčik s rozlíšením až cca 1 600 x 1 200 px. Ani takéto rozlíšenie len tak v CSC fotoaparátoch nenájdete. Škoda len, že displej s uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením 800 x 600 px nie je možné vyklopiť o 360 stupňov, vyklápanie je len čiastočné horizontálne. Displej je ale aspoň dotykový.

ZDROJ | Sony

Novinka poteší aj tvorcov videa. Zvláda natáčať 4K a 4K UHD videá pri 30 fps v S-Log 2 a S-Log 3 s HDR (HLG) v Super 35 formáte. Pre filmárov sa zíde aj nový typ koľajničiek (Multi Interface Shoe), do ktorých je možné zasunúť profi mikrofóny. Detailnú špecifikáciu nájdete na webe Sony.

Na nabíjanie, ale aj prenos dát je možné využiť USB-C port či Wi-Fi 5 s možnosťou spojenia priamo s počítačom. Samozrejmosťou je spárovanie s mobilnou appkou. Dostatok miesta zabezpečia dva sloty pre SDXC UHSII karty.

ZDROJ | Sony

Novinka sa má na trh dostať v priebehu jesene. Pre americký trh je cena okolo 3 500 dolárov, podobnú sumu, ale v eurách môžeme očakávať aj na Slovensku.

ZDROJ | Sony

ZdrojSony

Komentáre k článku