Sonda InSight oficiálne zaznamenala „marsotrasenia“  

Na Marse nie sú pohyblivé tektonické platne ako na Zemi, aspoň to vedci predpokladajú, preto sa tam v súčasnosti nevyskytujú katastrofické „zemetrasenia“, aké občas zažívame na Zemi. Napriek tomu sú hlbiny planéty aktívne.

Dokazujú to merania landera NASA InSight. Sonda odhalila na Marse stovky „marsotrasení“, vrátane dvadsiatich relatívne silných. V porovnaní so zemetraseniami na Zemi boli marsotrasenia dosť slabé – na Zemi by sme si ich možno ani nevšímali, ale nové údaje môžu  poskytnúť vedcom viac informácií o vnútornej stavbe Marsu.

Pozrite siInSight má na Marse problém, NASA má plán na jeho riešenie

Priebežné výsledky misie boli uverejnené tento týždeň v časopisoch Nature Geoscience a Nature Communications. Sonda, ktorá pristála na Marse v roku 2018 pomocou padáku, zaznamenala prvé možné marsotrasenie v apríli 2019.

ZDROJ | NASA

InSight je prvá misia zameraná na výskum vnútra Marsu. Vybavená je citlivým seizmometrom SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) pre detekciu otrasov, meteo senzormi na meranie teploty, sily vetra a tlaku vzduchu, magnetometrom a tiež hĺbkovou tepelnou sondou. Tá by mala merať tepelný tok z vnútra planéty, ale zatiaľ sa ju nepodarilo zavŕtať do požadovanej hĺbky.

Meranie seizmických vĺn má pomôcť preskúmať vnútornú štruktúru Marsu. 24 najväčších zemetrasení, o ktorých sa hovorí v publikovaných článkoch, dosiahlo  magnitúdu iba 3 alebo 4. To sú otrasy, ktoré na Zemi môžu zatriasť budovami, ale zvyčajne nespôsobia vážnejšie škody. Zdá sa, že detekované marsotrasenia, zaznamenané sondou InSight, mali pomerne hlboké epicentrum (30 až 50 kilometrov), čo by mohlo zdôvodniť ich menšiu intenzitu na povrchu.

Vedci dúfajú, že zaregistrujú aj väčšie otrasy, ktoré by im poskytli podrobnejší pohľad na vnútro planéty – a možno aj na jadro. Tie sa zatiaľ zaznamenať nepodarilo.

Schéma vybavenie sondy InSight vedeckými prístrojmi.ZDROJ | NASA

Podľa hlavného výskumníka InSight Brucea Banerdta je väčšina seizmických otrasov na Marse spôsobených ochladzovaním jadra. Ako sa planéta ochladzuje, sťahuje sa a v krehkej planetárnej kôre vznikajú trhliny, čo spôsobuje chvenie povrchu. Taká je aspoň teória.

Pozrite siMars s trvalým osídlením? Musk ho očakáva do polovice storočia

Kým seizmometer InSight registroval otrasy, fungovali aj iné senzory. Odhalili tisíce víchríc v blízkosti landera, ale aj silné magnetické signály prichádzajúce z podzemných hornín.

Hĺbková tepelná sonda, ktorá má zmerať vnútornú teplotu Marsu a tepelné toky smerom k povrchu zatiaľ nemala šťastie. Vrták sondy pri hĺbení narazil pod povrchom na tvrdú prekážku a vychýlil sa z vertikálneho smeru. NASA urobí posledný pokus o vytiahnutie sondy na povrch koncom februára, až začiatkom marca.

Misia InSight má pred sebou ešte ďalší rok výskumu, môže preto zhromaždiť ešte množstvo cenných dát, ktoré nám pomôžu zistiť viac o tajomstvách Marsu ukrytých pod jeho povrchom.

ZdrojThe Verge,Kosmonautix.cz

Komentáre k článku