Solárny Eletric Forecourt je britská verzia čerpacej stanice pre elektromobily

ZDROJ | Gridserve

Prvý veľkokapacitný hub pre nabíjanie elektromobilov vo Veľkej Británii bude realitou v lete 2020. Energiu získa zo solárnych panelov.

Záväzok Veľkej Británie stať sa do roku 2050 CO2 neutrálnou krajinou štartuje poriadny kolotoč odvážnych zmien a projektov. Jedným z nich je prvá vysoko kapacitná nabíjacia stanica Eletric Forecourt od spoločnosti Gridserve.

Táto „čerpacia stanica“ ponúka 24 stojanov na nabíjanie elektromobilov a každý jeden má mať výkon 350 kW, teda elektromobily vybavené technológiou rýchlonabíjania by mali byť nabité do 20 až 30 minút. Chýbať nebude ani kaviareň, supermarket, vysoko rýchlostné pripojenie na internet, či vzdelávací kútik, ktorý má byť zameraný na ekológiu a vzdelávať návštevníkov o elektromobile a obnoviteľných zdrojoch.

Eletric Forecourt sa oficiálne otvorí počas leta 2020 neďaleko mesta Braintree v Essexe. Vyrastie na pozemku o rozlohe niečo viac ako jeden hektár, ktorý sa nachádza pri diaľnici A131. Projekt vznikne aj vďaka grantu od Innovate UK vo výške približne 5,76 milióna €.

Spoločnosť plánuje, že do piatich rokov bude po celej Veľkej Británii viac ako 100 takýchto nabíjacích staníc, výstavba viacerých má začať do konca roku 2020. Každá jedna Eletric Forecourt bude vybavená solárnymi panelmi, z ktorých bude čerpať všetku elektrinu na nabíjanie elektromobilov, a batériami na uskladnenie elektriny. Zástupcovia Gridserve tvrdia, že ceny budú konkurencieschopné.

ZDROJ | Gridserve

„Naša vláda sa zaviazala zvýšiť používanie elektrických vozidiel, aby sme dosiahli do roku 2050 záväzok nulovej produkcie uhlíka. Eletric Forecourt od spoločnosti Gridserve je priekopnícky projekt svetovej nabíjacej infraštruktúry, ktorý budeme podporovať. Veríme, že tento projekt bude inšpirovať ľudí, aby si vybudovali dôveru k trvalo udržateľnej doprave,“ povedal k projektu James Cleverly, britský štátny minister.

„Mnoho ľudí má záujem o elektromobil, no majú obavy z jeho nabíjania. Chceme pomôcť vyriešiť tieto obavy a dosiahnuť dôveru potrebnú na prechod na elektrickú dopravu. Toto zariadenie je najpokrokovejšie v celej Veľkej  Británii, možno na svete. “ dodal Toddington Harper, CEO Gridserve.

Zdrojgridserve.com

Komentáre k článku