Solárne strechy Tesla sa postupne presadzujú. Pomôže im aj zvýšený výkon

Solárne strechy Tesla 3. generácie.ZDROJ | Tesla

Fotovoltaické krytiny, ktoré Tesla vyvinula pre solárne strechy, spájajú estetiku s funkčnosťou, ale zrejme kvôli vyšším nákladom zatiaľ nepredstavujú taký žiadaný produkt, ako iné nápady Elona Muska – elektromobily, záložné batérie, či rakety a kozmické lode.

Solárne škridle Tesla sú síce všeobecne uznávané pre svoj perfektný dizajn a majú nepopierateľné výhody oproti bežným solárnym panelom pri novostavbách a pri domoch, ktoré potrebujú skorú výmenu strechy, na trhu sa však uplatňujú ťažšie, ako konvenčné riešenia.

ZDROJ | Electrek

Tesla mala problémy s testovaním životnosti solárnych striech, pričom ceny značne kolísali, podľa zložitosti riešenia stavby. Začiatkom tohto roka Tesla  výrazne zvýšila cenu solárnych strešných škridiel po zavedení nového „faktora zložitosti strechy“.

Pozrite siLacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Napriek tomu však firma tvrdí, že dopyt po solárnych strechách zastáva silný aj po tomto zdražení a inštalácie sa zrýchľujú. Či je to pravda, alebo skôr marketingové „budenie“, ťažko povedať. Elon Musk však vo všetkých svojich firmách hľadá cestičky k úspechu a zjavne sa mu darí.

Teraz Tesla prichádza s výrazným upgradom svojich solárnych striech vďaka novým, výkonnejším solárnym škridliam. Vyšší výkon dosiahnu vďaka lepšej účinnosti, takže rozmery škridle mohli ostať zachované.

Štyri druhy solárnych šindľov Tesla Solar.ZDROJ | Tesla

Tesla už začala zahŕňať novú krytinu do špecifikácií solárnych striech určených pre zákazníkov. Kým doteraz Tesla používala v dizajnoch solárnych striech svoju škridlu „SR60T1“ s výkonom 58,5 wattov, v nových projektoch sa používajú solárne dosky „SR72T1“. S maximálnym výkonom 71,67 wattov prekonávajú predošlú generáciu asi o 22%.

S efektívnejšími solárnymi článkami tak dokáže Tesla dosiahnuť pri rovnakej ploche viac ako o pätinu vyšší výkon, alebo pri rovnakom požadovanom výkone môže použiť menej fotovoltaických škridiel.

Technická špecifikácia nových solárnych škridiel Tesla SR72T1.ZDROJ | Tesla

V solárnych strešných inštaláciách totiž Tesla montuje aktívne škridle len na plochách, ktoré majú vhodný sklon a polohu vzhľadom k Slnku. Inde používa škridle bez solárnych článkov, kvôli optimalizácii nákladov. Pri pohľade zo zeme vyzerajú obidva druhy škridiel rovnako.

S menším potrebným počtom solárnych prvkov sa však ušetria náklady za montáž a za elektrické prepojenia.

Pozrite siTesla tlačí na solárny biznis, uvádza Solar X-Large

Nový model solárnej krytiny môže stimulovať dopyt. Tesla sa snaží solárnu strešnú krytinu štandardizovať a motivovať tak aj nezávislé firmy, aby mali záujem inštalovať jej solárne strechy. K podpore biznisu má slúžiť aj 500 dolárová odmena za odporúčanie solárnej strechy novému zákazníkovi.

Celé toto snaženie Tesly (a mnohých iných výrobcov fotovoltaických panelov) vyzerá možno ako nepodstatná a okrajová záležitosť, ale v realite môže ísť o kľúčové riešenia – minimálne pre rezidenčných odberateľov elektriny. Zďaleka pritom nejde len o brzdenie súčasnej klimatickej zmeny, ale aj o náhradu zdrojov elektrickej energie po odstavovaní tepelných a jadrových elektrární.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku