Solarin – najbezpečnejší smartfón sveta za 15 000 €

Britská spoločnosť Sirin Labs predstavila svoj prakticky prvý produkt, smartfón Solarin. Ten má byť najbezpečnejším smartfónom sveta. Lacný ale nebude. Výrobca si ho cení na 9 500 libier bez dane. V čom je jeho unikátnosť?

Solarin 5
ZDROJ | Sirin Labs

Okrem ceny je určite unikátny hlavne svojou výbavou. Už na prvý pohľad ide o výrazne luxusný kúsok z kovu a ušľachtilých materiálov. Nezvyčajný dizajn so skosenou hornou a spodnou hranou vyzerá zaujímavo.

Dizajn navrhol Karim Rashid. Rozmery telefónu sú až 159,8 x 78 x 11,1 mm, hmotnosť dosahuje 250 gramov.

Solarin 4
ZDROJ | Sirin Labs

Smartfón je vraj zložený z viac ako 2 500 súčiastok. Výrobca na ňom pracoval viac ako 2 roky vo Švédsku a v Tel Avive. Telefón má byť pritom extrémne odolný voči akýmkoľvek útokom. Na mysli máme útoky kyberzločincov.

https://www.youtube.com/watch?v=wHw_wl7bmdI

Akými technológiami ho ale výrobca vybavil nie je známe. V tlačovej správe tvrdí, že ide o najpokročilejšie technológie zabezpečenia súkromia, aké je možné vo svete nájsť.

Jedinou zmienkou je 256-bitové chip-to-chip šifrovanie od KoolSpan. To vraj používajú armády na celom svete pre šifrovanie svojej komunikácie.

Solarin 3
ZDROJ | Sirin Labs

Na telefóne, v zadnej časti, je navyše dedikované hardvérové tlačidlo Security Switch na zapnutie absolútneho súkromia. V tomto režime bude smartfón šifrovať akúkoľvek komunikáciu. Operačný systém je pritom postavený na OS Android.

Solarin 2
ZDROJ | Sirin Labs

Vo vnútri telefónu je hardvér, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani súčasný high-end. Solarin má 5,5-palcový displej s QHD (1 440 x 2 560 px) rozlíšením s vraj až 120% pokrytím farebného spektra sRGB ukrytý pod Gorilla Glass 4 sklom.

Má minuloročný procesor Snapdragon 810, grafiku Adreno 430, 4 GB pamäť RAM či 128 GB flash pamäť bez možnosti rozšírenia. Prekvapením je aj použitie výkonných reproduktorov, vraj má až tri kusy. Nechýba ani snímač odtlačku prsta.

Solarin 8
ZDROJ | Sirin Labs

Na zadnej strane je 24 Mpx fotoaparát s logom Sony, f/2,0 stabilizovanou optikou a s laserovým autofókusom. Full HD a Ultra HD video je samozrejmosťou. Nad displejom je 8 Mpx Full HD webkamera s f/2,4 optikou a LED bleskom.

Solarin 10
ZDROJ | Sirin Labs

Zaujímavo znie Wi-Fi s 2×2 MU-MIMO technológiou alebo bezdrôtový štandard WiGig. Nechýba ani LTE Cat9 (450/150 Mbit/s) s podporou všetkých svetových štandardov, Bluetooth 4.1 či USB-C port. Batéria má kapacitu až 4 040 mAh.

Sirin Labs si za novinku pýta 9 500 libier bez dane, čo je okolo 14 850 € s daňou. Solarin je tak v cenovej kategórii smartfónov Vertu, no na rozdiel od nich ponúka výrazne vyššiu bezpečnosť. Aspoň to tvrdí výrobca.

Solarin 1
ZDROJ | Sirin Labs

Solarin sa bude predávať v štyroch farbách s rôznymi kovmi on-line, ale aj vo vlastnom a zatiaľ jedinom obchode v Londýne. Predaj má začať 30. júna.

Solarin 9
ZDROJ | Sirin Labs

ZdrojSirin Labs

Komentáre k článku