Solar Impulse „udrie“ na Ameriku

Po prekonaní míľnika v podobe transkontinentálneho letu z Európy do Afriky sa Bertrand Piccard a André Borschberg z tímu Solar Impulse chystajú na ďalšiu výzvu. Počas dvadsaťhodinového letu chcú na ultraľahkom solárnom lietadle prekonať trasu zo San Franciska do New Yorku.

Solar Impulse1

Tip: Slnečné lietadlo Solar Impulse na prahu nového rekordu

Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse, oficiálne označované ako HB-SIA, je stroj pre jedného člena posádky. Veľkú časť jeho 1600 kilogramovej hmotnosti tvorí 11 628 fotovoltaických článkov, umiestnených na hornej strane krídiel a na horizontálnych stabilizátoroch, ale štvrtina hmotnosti (400 kg) pripadá na Li-ion batérie. Tie sú takisto nabíjané zo solárnych panelov a slúžia na nočnú dodávku energie pre štyri elektromotory, každý s výkonom 10 koní, poháňajúce vrtule. Lietadlo s rozpätím krídiel ako Airbus A340 letí rýchlosťou 70 km/hod, ale podstatné je, že nepotrebuje tankovať žiadne palivo. Na svoj pohon spotrebuje toľko energie, ako motorka a získava ju zo Slnka.

Solar Impulse2

Aby sa trans-americký let mohol uskutočniť, bude potrebné lietadlo Solar Impulse v jeho švajčiarskej základni rozobrať a v kontajneroch letecky prepraviť cez oceán do USA. Tam sa počas troch týždňov poskladá a pripraví sa na let naprieč kontinentom. Samotný let by sa mal uskutočniť na jar 2013, pravdepodobne v priebehu mája. Tím Solar Impulse sa zároveň pripravuje aj na ďalšiu výzvu a tou je let okolo Zeme. V roku 2015 by sa oň malo pokúsiť už inovované solárne lietadlo HB-SIB.

Foto: Gizmag

Komentáre k článku