So 140 W nabíjačkou od Apple nabijete všetko, nielen nový MacBook Pro

ZDROJ | Apple

Apple minulý týždeň predstavil nielen nové MacBooky Pro, ale ukázal aj novú nabíjačku, ktorá je unikátna vo viacerých smeroch. Podporuje totiž nový štandard a prináša výkon, ktorý sa bežne v nabíjačkách nevidí.

Nabíjačka je určená pre 16,2-palcový MacBook Pro, ku ktorému sa pripája cez MagSafe 3.0. Dá sa kúpiť aj samostatne za 99 dolárov, ďalších 49 dolárov zaplatíte za USB-C/MagSafe kábel. Pre používateľov je veľmi dôležitá informácia, že nabíjačka podporuje úplne nový štandard USB-C Power Delivery 3.1. Čo to znamená?

ZDROJ | Apple

Použitie štandardu USB-C PD 3.1 znamená, že nová 140 W nabíjačka od Apple bude kompatibilná s inými zariadeniami využívajúcimi rovnaký štandard napájania. Ten bol predstavený začiatkom tohto roka zároveň so špecifikáciou USB Type-C Release 2.1. Znamená to tiež, že majitelia MacBookov dokážu používať s novými MacBookmi kompatibilné nabíjacie adaptéry tretích strán.

Ide o pozitívny posun vpred, pretože doteraz neboli nabíjačky s výkonom nad 100 W automaticky kompatibilné. Ďalším zaujímavým riešením, ktoré novinka prináša je, že ide o prvý GaN (nitrid gália) adaptér od Apple. Vďaka tomu je nabíjačka menšia, ako by to bolo v prípade štandardného riešenia.

Pozrite siNa čo Apple opäť zabudlo pri nových a drahých MacBookoch s M1 procesormi?

Apple tiež potvrdil, že na nabíjanie nových MacBokov Pro nemusíte využívať staronový MagSafe, ale i ktorýkoľvek z Thunderbolt 4/USB-C portov. Pozor, funkciu rýchlonabíjania však využijete len cez MagSafe a 140 W adaptér. Thunderbolt 4 totiž podporuje maximálne 100 W nabíjanie.

Viete, že…

štandard USB-C PD 3.1 bol ratifikovaný len v máji 2021? Špecifikácia USB PD3.1 zvyšuje výkon na 240 W so širším rozsahom pevných napätí až do 48 V v závislosti od dostupného výkonu, ktorý umožňuje napájanému zariadeniu požadovať špecifické napätie do 100 mV. Apple je jednou zo siedmich spoločností USB Promoter, ktoré financujú vývoj základných špecifikácií USB.

Používatelia teda dostanú v novom nabíjacom adaptéri výkonnú univerzálnu nabíjačku, ktorou si nabijú aj iné zariadenia. Apple takto ukázal svoju prívetivejšiu tvár – dokázal, že vie ponúknuť aj neproprietárne riešenia. Možno aj vďaka tlaku Európskej únie na zavedenie jednotného štandardu pre nabíjačky.

ZdrojApple

Komentáre k článku