Snapdragon 850 s umelou inteligenciou bude silnou konkurenciou pre Intel a AMD

O tom, že Qualcomm chystá výkonný procesor pre počítače vieme už niekoľko mesiacov. Po tom, čo Microsoft uvoľnil Windows pre architektúru ARM otvoril dvere výrobcom, ktorý si doteraz ukrajovali z mobilného koláča. Nový Snapdragon 850 Mobile Compute Platform ukrojí nemalú časť Intelu i AMD.

ZDROJ | Qualcomm

Nový čipset Qualcomm Snapdragon 850 Mobile Compute Platform bude tvoriť osem 10 nm Kryo 385 jadier s taktom do 2,96 GHz. O grafiku sa postará Adreno 630 s podporou Open GL ES 3.2, Open CL 2.0, Vulkan, DirectX 12. Robiť mu nemá 4K Ultra HD video, HDR či HEVC. Externý monitor bude možné pripojiť cez USB-C port.

ZDROJ | Qualcomm

Chýbať nebude ani Spectra 280 ISP s podporou duálneho 16 Mpx fotoaparátu, resp. 32 Mpx čipu, Multi-Frame Noise Reduction (MFNR), stabilizáciou, hybridným autofókusom a nahrávaním 4K UHD videa do 30 fps.

ZDROJ | Qualcomm

Samozrejmosťou je aj podpora umelej inteligencie vďaka čipu Hexagon 685 DSP.

https://www.youtube.com/watch?v=YcoONDwCCcU

Novinka je vytvorené pre notebooky, ktoé nebude potrebné vypínať. Fungovať budú aj na pozadí pre prípad, že vám napríklad niekto zavolá cez VoIP. Ide tak o rovnaký princíp, aký Qualcomm razil s modelom Snapdragon 835 pre notebooky.

Qualcomm v tlačovej správe sľubuje o 30% vyšší výkon (oproti Snapdragonu 835). Novinka totiž vychádza z modelu Snapdragon 845.

ZDROJ | Qualcomm

Taktiež ponúkne 1,2 Gbit/s LTE internet vďaka modemu X20. Upload bude naďalej 150 Mbit/s. Chýbať nebude Wi-Fi ac modul, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS a SBAS.

https://www.youtube.com/watch?v=S9gWDOClmcY

Veľkou výhodou sú rozmery a pasívne chladenie. Notebooky a hybridy s týmto čipsetom tak budú úplne tiché a vydržia podstatne dlhšie na jedno nabitie. Vraj až 25 hodín. Podporované bude aj rýchle nabíjanie Quick Charge 4+.

https://www.youtube.com/watch?v=Lw0oQPqNMLE
https://www.youtube.com/watch?v=lA1qGxlaks4

Prekvapením je, že Snapdragon 850 nebude nikdy použitý v smartfóne. Čipset je vytvorený výhradne pre notebooky.

Počas prezentácie na Computexe v Taipei sa výrobca vyjadril, že medzi prvými výrobcami integrujúcimi nový čipset bude aj Samsung. Prvé notebooky a hybridy by sa mohli objaviť na trhu ešte pred Vianocami, resp. v úvode školského roka.

ZDROJ | Qualcomm

Práve študenti by mohli oceniť cenovo dostupné notebooky so slušným výkonom a dlhou výdržou. Na náročné počítačové hry zariadenia so Snapdragonom 850 síce nebudú, ale dokážu ponúknuť omnoho viac ako lacné a prerastené notebooky súčasnosti.

ZDROJ | Qualcomm

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku