Snapdragon 835 s 10 nm architektúrou bude vyrábať Samsung

ZDROJ | Qualcomm

Americký výrobca čipov, Qualcomm a juhokórejský Samsung predstavili najnovší procesor Snapdragon 835. Vrcholná ponuka amerického výrobcu ponúkne 10 nm architektúru, vyšší výkon a nižšiu spotrebu. Samsung v oficiálnom oznámení nie je náhodou. Práve on bude nové procesory vyrábať.

qualcomm-snapdragon
ZDROJ | Qualcomm

Snapdragon 835 príde na trh, presnejšie v nových zariadeniach v prvej polovici budúceho roka. Dovtedy bude mať Samsung dostatok času na vyrobenie miliónov nových procesorov s unikátnou 10 nm FinFET architektúrou.

10 nm predstavuje 1 000x menej, ako ľudský vlas, resp. molekulu vody. Nový čip by mal mať opäť 4 jadrá, no presná špecifikácia ostáva zatiaľ pod rúškom tajomstva oboch spoločností. Možeme však predpokladať, že sa frekvenčne bude pohybovať do 2,5 GHz.

Práve Samsung je momentálne jediný, ktorý vie vyrábať procesory týmto procesom. Qualcomm si od nového čipu sľubuje vyššiu efektivitu (o 30%), vyšší výkon (o 27%) a to najdôležitejšie, menšiu spotrebu (o 40%).

Nový procesor bude zároveň menší, ako tie súčasné 14 nm čipy, takže sa môžu zmenšiť aj telefóny či tablety, resp. môže narásť batéria. To je však už na každom výrobcovi zvlášť.

quick-charge-4-0
ZDROJ | Qualcomm

Nový procesor bude tiež podporovať novú technológiu nabíjania označovanú ako Quick Charge 4.0. Vďaka nej by sa mala batéria bežného smartfónu nabiť doplna za 80-100 minút, 5 minút nabíjania jej dodá šťavu na 5 hodín práce a zároveň by sa mali telefóny pri nabíjaní zohrievať podstatne menej.

Pozrite siQuick Charge 4.0 ponúkne až 28W nabíjanie

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku