Smartfóny zhoršujú život tínedžerov, tvrdí profesorka psychológie

ZDROJ | The Atlantic

Jean Twenge, profesorka psychológie na štátnej univerzite San Diego, tvrdí, že mentálne zdravie tínedžerov vážne narušili smartfóny. Tínedžeri kvôli ním menej spia, menej sa stretávajú a majú menej sexu.

ZDROJ | The Atlantic

Profesorka pomenovala súčasnú generáciu tzv. iGen. Sú posadnutí dokumentovaním ich života na sociálnych sieťach, kde si budujú fiktívny obraz o sebe a o svojich priateľoch. Nejde však len o kritiku dnešnej mládeže, profesorka upozorňuje, že takýto životný štýl vážne škodí psychickému stavu tínedžerov.

Pozrite siVieme, ako bude vyzerať Apple iPhone 8

Z prieskumu vychádza, že tínedžeri, ktorí denne trávia tri hodiny používaním elektronických zariadení, sú o 35 percent náchylnejší k riziku samovraždy. V roku 2015 spáchalo samovraždu trikrát viac dievčat vo veku 12 až 14 rokov ako v roku 2007. U chlapcov je to dvojnásobok samovrážd.

ZDROJ | The Atlantic

Za najväčší míľnik považuje predstavenie prvého iPhonu v roku 2007. Na svojich grafoch túto udalosť znázorňuje ako štart rapídneho zhoršenia psychického stavu tínedžerov. Nie že by za všetko mohol práve iPhone, no on naštartoval trh smartfónov, čo umožnilo sociálnym sieťam rýchlo rásť.

Pozrite siŠtudentka z MIT vyvinula nálepku, ktorá môže predísť sexuálnemu útoku

Profesorku taktiež zaujal fakt, že väčšina tínedžerov spí s mobilom pri hlave, či pri posteli. Zistila, že väčšina z nich zaspáva pri listovaní sociálnych sietí a hneď po zobudení v tom pokračujú znova. To už považuje profesorka Twenge za závislosť.

Viac ako tri hodiny používania elektronických zariadení denne údajne spôsobujú poruchy spánku. Práve nedostatok spánku môže spôsobovať výkyvy nálady, s čím súvisia následné príznaky depresie či myšlienok na samovraždu.

ZDROJ | The Atlantic

Popularita smartfónov a sociálnych sietí ale priniesla aj pozitíva. Vďaka tomu, že tínedžeri trávia viac času doma a ak idú von, tak ich vezú rodičia, sa znížila šanca, že sa tínedžeri ako neskúsení vodiči, dostanú do dopravnej nehody. Taktiež sa výrazne znížilo riziko nechceného otehotnenia v mladom veku.

Jean Twenge sa pokúša upozorniť tínedžerov a ich rodičov, že smartfóny a tablety môžu skutočne ovplyvniť vývoj jedinca a ich nadmerné používanie by sa nemalo brať na ľahkú váhu. Následky totiž môžu byť fatálne.

ZdrojThe Atlantic

Komentáre k článku