Smartfóny tínedžerom neškodia, tvrdia experti z Oxfordskej univerzity

ZDROJ | Incipio

Najnovší výskum z Oxfordskej univerzity ukázal, že používanie smartfónu pred spaním nemá žiaden negatívny vplyv na zdravie tínedžerov. Neznamená to však, že by to nemali obmedziť.

Pozeraním do obrazoviek smartfónov venujeme denne čoraz viac času a to aj tesne pred spaním, kedy je pre naše telo prirodzené byť v čo najväčšej tme. Má to však nejaký negatívny vplyv na náš spánok a zdravie? Podľa výskumu zameraného na tínedžerov je v tomto prípade odpoveď záporná.

Amy Orben a Andrew K. Przybylski z Oxfordskej univerzity sa pri tomto výskume na rozdiel od iných výskumov na túto tému nespoliehali na dotazníky, v ktorých ľudia iba odhadujú, aký čas denne strávia na internete. Až 42 % opýtaných totiž väčšinou v týchto odhadoch prestrelí a 26 % opýtaných svoj čas strávený na internete podcení.

ZDROJ | ASUS

Výskum preto vychádza z denníkov 17 000 tínedžerov zo Spojeného kráľovstva, Írska a Spojených štátov. Títo tínedžeri si museli podrobne zapisovať, kedy presne používali svoj smartfón, tablet alebo počítač. Výskum vo výsledku nepreukázal, že by nadmerné používanie smartfónu počas dňa a najmä večer mohlo mať negatívny vplyv na psychické a fyzické zdravie tínedžerov.

Pozrite siVyskúšali sme obrovský 49″ monitor Philips Brilliance s pomerom strán 32:9

Aj keď možno tínedžerom nadmerné pozeranie do obrazoviek smartfónov neškodí, neznamená to, že by sa počas dňa a najmä pred spaním radšej nemali venovať iným aktivitám. Už len výmena smartfónu za knihu môže mať pozitívny vplyv na kvalitu spánku.

ZdrojSAGE Journals,Android Authority

Komentáre k článku